
Říká se, že dobré sušenky utužují vztahy. Tak proč si nenaplánovat odpolední posezení s přáteli nebo rodinou a nepřipravit něco opravdu výjimečného? Tento recept na neskutečně výborné domácí sušenky s kousky jablek je tím pravým. Se šálkem skvělé kávy a si budete připadat jako na obláčku.

Co budeme potřebovat:
Těsto:
- 2 vejce
- 100 g cukru
- nastrouhaná citronová kůra
- z 1/2 citronu vymačkaná šťáva
- 100 ml slunečnicového oleje
- 4 lžíce zakysané smetany
- 320 g hladké mouky
- 10 g prášku do pečiva
Ostatní:
- 2 zelená jablka
- mouka – na posypání
- marmeláda (podle vašeho výběru)
Na posypání:
- moučkový cukr
Jak budeme postupovat:
1. Do mísy dejte vejce, cukr, nastrouhanou citronovou kůru, citronovou šťávu a promíchejte metličkou.

2. Přidejte olej, zakysanou smetanu a znovu promíchejte.

3. Pak přidejte polovinu mouky, prášek do pečiva a ručně prohněťte. Přidejte druhou polovinu mouky a pokračujte v hnětení. Tým vypracujte těsto.



4. Očistěte jablka od jádřinců a nakrájejte je na malé kostičky.

5. Čistou plochu posypte moukou a položte na ni těsto.

6. Rozválejte ho válečkem, potřete marmeládou a položte na něj nakrájená jablka.




7. Těsto srolujte do rolády a pomocí skleničky vytvarujte půlměsíčky – sušenky.


8. Položte je na plech s pečicím papírem.

9. Pečte je v předehřáté troubě 15-20 minut při 200 °C

10. Po uplynutí doby zkontrolujte, zda jsou sušenky upečené, a pokud ano, vyjměte je z trouby.
11. Nakonec je posypte moučkovým cukrem.

12. Podávajete je s láskou a grácií.

VIDEO NÁVOD:





















Už delší dobu hledám recept na sušenky, které nejsou suché, a tohle mě fakt zaujalo—hlavně ty kousky jablek. Zkusila jsem a jsou křehké i na druhý den.
Citronová kůra v těstě je podle mě trefa do černého, krásně to prosvětlí chuť. Jen bych příště dal o chlup míň marmelády, aby se to moc neroztékalo.
Dělala jsem ve stejném duchu, ale s mými červenými jablky to bylo o něco kyselejší, takže souhlasím se zelenými. Reálně to vypadá „jako na obláčku“ u kávy i u návštěvy.
200 °C na 15–20 minut mi vyšlo trochu rychle, tak pozor na troubu, každá peče jinak. Jinak tvar půlměsíčků jde docela snadno, když si skleničku předem připravíte.
Zakysaná smetana tomu dává takovou jemnost, že to ani nechutná „jen jako máslové“ sušenky. Dělala jsem z meruňkové marmelády a byla spokojenost i u dětí.
Tyhle sušenky jsou přesně na odpolední kafe—umím si představit, že se hned prodiskutuje půl rodiny. Trochu mě jen zarazilo množství oleje, ale těsto bylo nakonec v pohodě.
Receptově jednoduché a výsledkem příjemně křehké, to oceňuju. Kdybych měl něco vytknout, tak bych uvítal aspoň orientaci, jak tlusté dělat těsto při válení.
Já jsem místo moučkového cukru dala lehce vanilkový a chuť to hezky zvedlo. Hlavně je fajn, že jablka nezaniknou a jsou v každém soustě.
Zkoušel jsem to podle postupu a musím říct, že srolování a vytvarování mě bavilo víc než samotné pečení. Sušenky se rychle snědly, takže asi dělám málo dávku.
Mám radši sušenky, co nejsou moc sladké, a tady mi to přišlo akorát, hlavně když marmeláda není přeslazená. Určitě zopakuju, ideálně s domácí marmeládou z jablek.
Sušenky dělám podobně, ale citronová kůra v těstě je fakt rozdíl—voní to pak skvěle i bez toho, aby se člověk trápil s kořením. Jen dávám o kousek míň cukru, ať se víc vyniknou ta jablka.
Za mě super recept na „rychlou domácí pohodu“. 200 °C na 15–20 minut mi vychází tak akorát, jen pozorovat, ať okraje nezhnědnou moc—jsou pak spíš křupavé než křehké.
Marmeláda podle chuti je fajn nápad, já tam dávám meruňkovou a jablka jsou pak úplně jiné. Půlměsíčky se mi taky povedly, ale chce to trošku trpělivosti s roládou, ať se neroztrhne.
Recept vypadá jednoduše a ingredience jsou běžné, to se mi líbí. Jen nechápu, proč tam je tolik mouky—já jsem měl těsto trochu tužší, příště přidám třeba o pár lžic méně.
Zkoušela jsem a opravdu jsou křehké, hlavně když se nechají trochu vychladnout. Kousky jablka drží strukturu a nejsou to jen „jablečné dortíky v sušence“.
Za mě dobrý, ale 200 °C je podle trouby dost—mně stačilo spíš 14 minut. Když je vytáhnete později, moučkový cukr sice schová, ale chuť pak není tak jemná.
Dělala jsem s domácí švestkovou marmeládou a bylo to příjemně nakyslé, takže to nebylo přeslazené. Na kávu to sedí úplně dokonale a u nás se to upeklo „jen tak“ a pak zmizelo během chvilky.