

Loni mi syn k narozeninám koupil robotickou sekačku. Říkal, že mi tím ulehčí práci a že už se nebudu muset trápit s trávou. Jenže od té doby má pocit, že tím vyřešil celou moji zahradu i svoji povinnost vůči mně. Teď tvrdí, že už mi nemusí pomáhat, protože přece mám robota.
Po manželově smrti se všechno změnilo
Když žil můj muž Josef, zahrada byla naše společná věc. Já jsem měla záhony, květiny a skleník, on se staral o sekačku, stromy, plot a těžší práce. Ne že bych se flákala, ale síly jsme měli rozdělené přirozeně. On byl zvyklý na těžší práci a já jsem zase měla víc trpělivosti s pletím, sazenicemi a sklizní.
Po jeho smrti jsem najednou stála uprostřed zahrady a všechno bylo na mně. První rok jsem si říkala, že to musím zvládnout, protože jinak se zhroutím. Sekala jsem trávu, tahala větve, vozila kolečko a večer jsem někdy sotva došla do postele.
Syn tehdy jezdil poměrně často. Vzal sekačku, posekal, opravil kapající kohoutek, přivezl pytle hlíny nebo odvezl odpad. Byla jsem mu vděčná. Nešlo jen o práci. Šlo i o pocit, že na dům a zahradu nejsem úplně sama.
Nechtěla jsem být synovi na obtíž
Můj syn Petr má vlastní rodinu, práci a hypotéku. Vím, že toho nemá málo. Nikdy jsem nechtěla, aby u mě trávil každý víkend. Když přijel jednou za dva týdny nebo za tři, byla jsem ráda. Snažila jsem se mu připravit oběd, kávu a většinou jsem měla nachystaný seznam věcí, které sama nezvládnu.
Někdy jsem se sama sobě smála, že se z návštěv stal takový malý servisní den. Ale zároveň jsme si u toho povídali. On sekal a já jsem mu zatím vyprávěla, co je nového, nebo jsme po práci seděli na lavičce. Byla to naše forma kontaktu.
Možná jsem si až moc zvykla, že přijede. Ale nebrala jsem to jako samozřejmost. Vždycky jsem děkovala, nabízela mu jídlo, někdy jsem mu přispěla na benzín, i když nechtěl. Chtěla jsem, aby věděl, že si jeho pomoci vážím.
Pak přišel s robotickou sekačkou
K mým sedmašedesátým narozeninám přijel Petr s velkou krabicí. Byl na sebe očividně pyšný. Řekl, že mi koupil něco, co mi změní život. Když jsem viděla robotickou sekačku, byla jsem překvapená. Upřímně jsem ani přesně nevěděla, jak taková věc funguje.
Syn mi vysvětloval, že sekačka bude jezdit sama, trávník bude pořád upravený a já nebudu muset řešit sekání. Říkal, že na tom nešetřil, že vybral dobrý model, a že už mě nebude bolet celé tělo po sečení. Bylo mi dojetím skoro do pláče.
Myslela jsem si, že to udělal z lásky. Že vidí, jak mi ubývají síly, a chce mi pomoct. A do určité míry to tak asi bylo. Jen jsem tehdy netušila, že pro něj ta krabice znamená i něco jiného. Jakousi tečku za jeho pomocí.
Začátky nebyly tak jednoduché
Robotická sekačka možná seká sama, ale sama se nevybalí, nenastaví ani neopraví každý problém. Petr mi pomohl s instalací, natáhl vodicí drát, nastavil aplikaci v telefonu a několikrát mi ukázal, kam mám kliknout. Já jsem se snažila poslouchat, ale některé věci pro mě byly nové a složité.
První týdny se sekačka několikrát zasekla. Jednou najela ke kořenům staré jabloně, podruhé se zastavila u okraje záhonu, potřetí hlásila chybu, které jsem nerozuměla. Volala jsem synovi a on mi po telefonu radil, co mám zmáčknout.

Zpočátku byl trpělivý. Pak jsem ale začala slyšet v jeho hlase podráždění. Říkal mi, že jsem si měla návod přečíst pořádně, že to není tak těžké a že mu nemůžu volat s každou hloupostí. Přitom pro mě to hloupost nebyla. Byl to stroj za hodně peněz, který jsem se bála pokazit.
Trávník byl hezčí, ale práce nezmizela
Musím uznat, že trávník díky sekačce opravdu vypadal lépe. Byl pravidelně posekaný, nečekalo se, až tráva přeroste, a já jsem nemusela tahat těžkou sekačku. V tom mi robot pomohl. Jenže zahrada není jen trávník.
Stále bylo potřeba ostříhat keře, prořezat stromky, vyčistit okapy od listí, opravit branku, odvézt větve, přeházet kompost, zrýt kousek záhonu a na jaře přenést těžké pytle substrátu. Robotická sekačka sice jezdila po trávě, ale plot nenatřela, kolečko neodvezla a žebřík za mě nepodržela.
Když jsem to synovi jednou řekla, zasmál se a odpověděl, že jsem nevděčná. Prý mi koupil drahou věc, aby mi ulehčil, a já hned vidím, co všechno ještě neumí. To mě zabolelo, protože jsem neříkala, že si dárku nevážím. Jen jsem chtěla, aby pochopil, že moje potřeba pomoci nezmizela.
Návštěvy se začaly krátit
Dřív Petr přijel v sobotu dopoledne, udělal, co bylo potřeba, a někdy zůstal i na oběd. Po robotické sekačce se jeho návštěvy začaly zkracovat. Zastavil se na půl hodiny, zeptal se, jestli robot seká, vypil kávu ve stoje a odjel.
Když jsem mu řekla, že bych potřebovala pomoct s větvemi po ořezu švestky, odpověděl, že teď nestíhá a že mi přece odpadla největší práce se sekáním. Když jsem chtěla převézt těžké květináče, řekl, že to zvládnu postupně. Když se mi ucpal okap, doporučil mi firmu.
Najednou jsem měla pocit, že robotická sekačka pro něj není pomoc navíc, ale omluvenka. Jako by si koupil právo už se nezapojovat.
Synova žena to vidí ještě jinak
Moje snacha není zlá, ale vždycky měla pocit, že Petr u mě tráví moc času. Chápu ji. Má doma dvě děti a spoustu práce. Jenže někdy mluví, jako bych syna zneužívala. Přitom jsem ho nikdy nevolala kvůli každé maličkosti.
Po koupi sekačky mi jednou řekla, že je ráda, že se to vyřešilo. Prý teď už Petr nebude muset jezdit sekat každý druhý víkend. Odpověděla jsem, že jsem také ráda, ale že zahrada bude pořád potřebovat občas mužskou sílu. Zatvářila se, jako by slyšela něco nevhodného.
Řekla, že bych si měla zvyknout objednávat služby, když na něco nestačím. Možná má pravdu. Ale z čeho? Mám důchod, platím dům, energie, léky a všechno kolem. Ne každou práci si můžu zaplatit. A upřímně, někdy nejde jen o práci. Jde o to, že vlastní syn přijede a zeptá se, co potřebujete.
Začala jsem se cítit jako nevděčnice
Nejhorší bylo, že jsem se bála cokoliv říct. Kdykoliv jsem zmínila, že něco nezvládám, syn mi připomněl sekačku. „Mami, vždyť jsem ti koupil robota.“ Nebo: „Sekání už řešit nemusíš, tak co pořád?“ Postupně jsem měla pocit, že nemám právo chtít žádnou další pomoc.
Začala jsem si říkat, jestli jsem opravdu nevděčná. Vždyť mi koupil drahý dárek. Mnoho lidí by bylo šťastných. Já jsem šťastná byla. Jenže dárek nenahradí syna. A stroj nenahradí lidskou přítomnost.
Když jsem jednou sama tahala pytel kůry a musela jsem si po pár metrech sednout na lavičku, rozbrečela jsem se. Ne kvůli tomu pytli. Kvůli pocitu, že jsem v synově životě byla vyřešená jedním nákupem.
Zlomil mě ucpaný okap
Na podzim začalo pršet a já jsem si všimla, že voda teče z okapu přes okraj. Bála jsem se, aby mi nezatékalo ke zdi. Zavolala jsem Petrovi, jestli by se mohl zastavit s žebříkem a podívat se na to. Nebyla to věc, do které bych se chtěla pouštět sama.
Řekl mi, že ten víkend nemůže. To bych pochopila. Pak ale dodal, že si musím začít některé věci řešit sama, protože on nemůže pořád suplovat chlapa v domě. Ta věta mě zasáhla víc, než čekal. Mlčela jsem a on si asi ani neuvědomil, co řekl.
Suplovat chlapa v domě. Jako by pomoc matce po smrti otce byla nějaká obtěžující role, kterou mu vnutila moje samota. Přitom jsem po něm nechtěla, aby byl můj manžel. Chtěla jsem, aby byl můj syn.
Řekla jsem mu, že robot není rodina
O pár dní později přijel kvůli nějakým papírům. Uvařila jsem kávu a rozhodla se, že už to nebudu držet v sobě. Řekla jsem mu, že si robotické sekačky vážím a že mi opravdu pomáhá. Ale také jsem mu řekla, že mám pocit, jako by tím pro něj moje potřeby skončily.
Petr se hned začal bránit. Prý to myslím nespravedlivě. Prý mě chtěl zbavit těžké práce. Prý má vlastní rodinu a nemůže být pořád u mě. Řekla jsem mu, že po něm nechci každý víkend. Ale že zahrada není jen tráva a stáří není jen seznam technických problémů, které se dají vyřešit nákupem přístroje.
Pak jsem řekla větu, která mi ležela na srdci už dlouho. Že robot není rodina. Pomůže posekat trávník, ale nezavolá, jak se mám. Nepodrží žebřík, neodveze mě k lékaři a nesedne si se mnou na lavičku po práci.
Poprvé se opravdu zarazil
Syn najednou ztichl. Myslím, že do té chvíle to opravdu viděl jinak. On si možná myslel, že mi dal praktické řešení a já ho teď jen kritizuji. Možná si neuvědomil, že pro mě jeho pomoc nebyla jen o posekané trávě.
Řekl, že ho mrzí, pokud to tak působilo. Ale také dodal, že je unavený a má pocit, že je na něj tlak ze všech stran. Doma, v práci, u mě. To jsem pochopila. Syn není stroj a také má svoje hranice.
Poprvé jsme se nebavili stylem výčitka a obrana. Mluvili jsme o tom, co zvládne on, co zvládnu já a co si budeme muset opravdu zaplatit. Nebylo to příjemné, ale bylo to upřímné.
Domluvili jsme se na konkrétní pomoci
Nakonec jsme si řekli, že Petr nebude jezdit podle mých náhlých proseb ani podle pocitu viny. Domluvili jsme se, že jednou za měsíc přijede na větší práce kolem domu a zahrady. Sepíšeme si dopředu, co je potřeba, a uděláme to společně.
Na menší věci si zkusím někoho najít nebo je rozložím tak, abych se nepřetáhla. Syn mi pomohl najít místního pána, který za rozumné peníze odveze větve nebo přiveze těžké pytle. Není to ideální, ale je to lepší než čekat, až se z obou stran nahromadí vztek.
Robotická sekačka jezdí dál. Už ji neberu jako symbol toho, že mě syn odložil. Beru ji jako jednu pomoc z mnoha. Jen jsem si musela obhájit, že není jediná, kterou kdy budu potřebovat.
Stáří není problém k technickému vyřešení
Dnes si často říkám, že mladší generace někdy věří, že na všechno existuje přístroj, aplikace nebo placená služba. Sekačka poseká, dovoz přiveze nákup, firma vyčistí okap, telefon pohlídá léky. Něco z toho je užitečné a nechci se tvářit, že moderní věci nepomáhají.
Jenže člověk ve stáří nepotřebuje jen technická řešení. Potřebuje také vědět, že není ostatním na obtíž. Že když zavolá, neslyší v hlase jen povzdech. Že jeho dům a zahrada nejsou jen soubor úkolů, kterých by se dospělé děti nejraději zbavily.
Nechci syna vlastnit. Nechci mu brát víkendy ani ho vydírat tím, co jsem pro něj kdysi udělala. Ale přála bych si, aby pochopil, že pomoc rodiči není vždycky něco, co se dá jednou provždy vyřešit dárkem.
Učím se říkat si o pomoc jinak
Také jsem si musela přiznat, že jsem někdy čekala, že syn sám pozná, co potřebuji. Jenže on to nepoznal. Viděl posekaný trávník a myslel si, že je vyhráno. Neviděl, že za domem leží těžké větve, že se bojím na žebřík a že mě večer bolí ruce po práci, kterou dřív dělal jeho táta.
Dnes se snažím být konkrétní. Neříkám jen, že nestíhám zahradu. Řeknu, že potřebuji v sobotu pomoct dvě hodiny s větvemi nebo že je nutné zkontrolovat okap. Když nemůže, hledáme jiné řešení. Méně se pak hromadí tiché výčitky.
Přesto si myslím, že by dospělé děti neměly čekat, až rodič spadne ze žebříku nebo se složí u kolečka. Někdy stačí přijet a podívat se kolem sebe. Starší člověk totiž často neřekne všechno, aby nebyl na obtíž.
Nejvíc mi chyběly společné chvíle
Když se na to dívám zpětně, možná mi nešlo ani tolik o sečení. Šlo mi o synovu přítomnost. Když přijel sekat trávu, byl u mě. Prohodili jsme pár slov, dali si kávu, zeptal se na moje zdraví a já měla pocit, že dům není prázdný.
Robotická sekačka seká tiše a pravidelně. Ale je to jen stroj. Nezeptá se, jestli jsem byla na kontrole, jestli nepotřebuji vyměnit žárovku, jestli se mi nestýská. Možná to zní sentimentálně, ale samota v domě se někdy ozve právě uprostřed krásně posekaného trávníku.
Syn už to snad chápe o něco víc. Občas přijede i bez seznamu úkolů. Sedneme si na lavičku a díváme se, jak sekačka jezdí po zahradě. On se tomu směje a říká, že aspoň máme víc času na kávu. A já si říkám, že přesně tak to mělo být od začátku.
Dárek má pomáhat, ne nahrazovat vztah
Robotická sekačka mi opravdu ulehčila život. To nechci popřít. Jen jsem se musela naučit říct nahlas, že praktický dárek nemůže nahradit lidskou pomoc, blízkost a zájem. Kdyby mi syn koupil sekačku a dál se občas zeptal, co potřebuji, byla bych šťastná bez výhrad.
Problém nebyl ve stroji. Problém byl v představě, že nákupem stroje končí odpovědnost. Že jakmile je tráva vyřešená, je vyřešená i máma. Jenže máma není trávník.
Dnes už se tolik nebojím říct, že něco nezvládám. A syn se snad učí slyšet za mojí prosbou víc než jen další úkol. Oba jsme museli trochu ustoupit. Já z očekávání, že bude automaticky k dispozici. On z pohodlné představy, že technika vyřeší všechno.
Stroj může člověku ušetřit práci. Ale vztah se musí udržovat jinak. Ne pravidelným sekáním, ale pravidelným zájmem.
💬 Zapojte se do diskuze!
Tento příběh ukazuje, že praktický dárek může staršímu rodiči opravdu pomoci, ale neměl by se stát náhradou za osobní kontakt a skutečnou podporu. Myslíte si, že syn splnil svou povinnost tím, že koupil matce robotickou sekačku, nebo by měl dál pomáhat i s věcmi, které stroj nezvládne? Zažili jste někdy, že někdo nahradil osobní pomoc dárkem a čekal, že tím je vše vyřešené? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem!




















