
Původní koupelna a toaleta odpovídaly době výstavby panelových domů – umakartové jádro, staré kachličky, malý sprchový kout a oddělené WC. Prostor působil stísněně, tmavě a hygienické standardy dávno neodpovídaly současným požadavkům.


Bourání a nové rozvody
Celá proměna začala bouráním starého jádra. Odstraněny byly nejen původní obklady a sanita, ale i staré vedení vody a odpadů. To umožnilo vybudovat nové rozvody a navrhnout koupelnu i toaletu zcela od základu. Už v této fázi bylo jasné, že výsledkem nebude jen kosmetická změna, ale kompletní modernizace.




Nové materiály a dispozice
Zvolen byl nadčasový design v kombinaci dřeva a bílé keramiky. Obklady v dekoru dřeva působí teple a útulně, zatímco bílá barva prostor opticky zvětšuje a dodává mu čistotu.
Do koupelny byl instalován prostorný sprchový kout s prosklenou zástěnou, který nahradil starou malou vaničku. Pod umyvadlo byla vybrána závěsná skříňka v dekoru dřeva, která nejen dobře vypadá, ale také poskytuje praktický úložný prostor.



Moderní řešení: pračka a sušička
Praktickým prvkem, který výrazně zvýšil komfort, bylo umístění pračky a sušičky přímo do koupelny. Díky tomu odpadlo hledání místa jinde v bytě. Spotřebiče byly nainstalovány nad sebe, což šetří místo a zároveň zajišťuje snadnou dostupnost.


Toaleta s jednotným designem
Samostatné WC bylo přetvořeno tak, aby ladilo s koupelnou. Instalováno bylo závěsné WC a prostor dostal stejné obklady jako koupelna. Díky tomu působí celý byt jednotně a harmonicky.


Výsledek
Z kdysi neútulného jádra se stala moderní koupelna a toaleta, které splňují veškeré nároky současného bydlení. Nové materiály, praktické uspořádání a důraz na detaily proměnily prostor v moderní oázu, kde je radost trávit čas.
Prohlédněte si taky:





















Přesně takhle má vypadat rekonstrukce paneláku—hlavně nové rozvody a pak teprve design. Ten prostor teď působí mnohem čistěji a větší, než si člověk předtím umí představit.
Ty závěsné věci v WC mi přijdou super kvůli údržbě, ale je to otázka peněz. I tak ale oceňuju, že to celé ladí s koupelnou, ne jako v původních bytech.
Rekonstrukce před/po je fakt výrazná. U panelákových jader je největší problém stísněnost, takže ten větší sprchový kout a úložná skříňka dávají smysl.
Dřevo s bílou je podle mě hezká kombinace, já to mám rád v koupelnách, protože to není studené. Mě by jen zajímalo, jak to řešili s odvětráním u toho proskleného sprcháče.
Oceňuju umístění pračky a sušičky přímo v koupelně—u nás to stejně dopadlo, protože jinde to skončilo v komoře a bylo to nepraktické. Nad sebe je to super na metr čtvereční.
Neříkám, že je to špatně, ale já bych si dal pozor na prosklenou zástěnu, protože u nás se to pořádně čistí a na to je lidi často alergický. Jinak ale design a výběr obkladů vypadají hodně nadčasově.
Ten dispoziční posun musí být znát hlavně ráno, když se všichni potřebují připravit. Z panelákového „umývárenského“ pocitu se z toho stalo normální místo, kde se dá chvíli zdržet.
Závěsné WC je už dneska skoro standard, ale tady to fakt nepůsobí lacině díky jednotnému obkladu. S cenou se ale člověk musí smířit, protože bourat „jen trochu“ se většinou stejně nevyplatí.