Tipy, díky kterým snížíte riziko úrazu při práci s vrtáky na minimum

Snad v každé dílně nebo domácnosti najdeme tento nástroj. Ať už jste profesionální řemeslník nebo amatér, vždy je potřeba při práci s vrtáky dodržovat jistá bezpečnostní opatření. A právě na ně se podíváme v dnešním článku. Pokud vás zajímá, jak minimalizovat riziko úrazu, pak jste tady správně.
Zdroj: kosta_iliev – stock.adobe.com

Ochranná výbava

Asi vás nepřekvapí, že když se jedná o bezpečnost, na prvním místě bude právě ochranné vybavení. Práce s vrtáky může být poměrně nebezpečná, a proto je dobré si pořídit minimálně brýle, rukavice a sluchátka. V případě že se chystáte pracovat v prašném prostředí ještě masku nebo roušku.

Před prací zkontrolujte nástroje a prostor

Vždy musíte mít na paměti, že je třeba zkontrolovat před každým použitím vrták samotný. Měl by být ostrý, řádně upevněný a hlavně nepoškozený. Pracovní prostor, kde se budete vrtání věnovat, by měl být zase dobře osvětlen a čistý. Rozhodně by se neměly v okolí objevovat žádné překážky, ba dokonce domácí zvířata nebo děti. To by mohlo vést k nepředvídatelným a nebezpečným situacím.

Upevnění materiálu

Obzvláště důležitá část. Spousta lidí si myslí, že jednou rukou vrtat a druhou přidržovat je dobrý nápad. Naopak je to jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat a ve spoustě případech vede k úrazům (mnohdy i vážným). Materiál, do kterého budete vrtat, by měl být upevněn na pracovním stole, případně jiném povrchu.

Myslet na bezpečnost při práci s vrtáky je důležité. Ať už jde o ochranné vybavení nebo kontrolu nástrojů. Může se to zdát jako maličkosti, ale právě ty vám mohou zachránit zrak nebo končetiny. V neposlední řadě, pokud je to možné, používejte pouze kvalitní materiály. Ty například najdete v e-shopu Hoffmann Group, kde vám kromě nákupu samotného mohou i dobře poradit.