Představte si ten pocit, když se na stole objeví čerstvě připravený knedlík v páře – měkký, nadýchaný a jemně potřený voňavým máslem, které se pomalu rozpouští na jeho povrchu. Je to klasika, která nesmí chybět s vašimi oblíbenými omáčkami, dušenými pokrmy nebo zapékanými jídly. Ať už jste příznivci tradičních chutí, nebo rádi experimentujete s moderními variacemi, tento recept vám poskytne opravdovou domácí pochoutku, ke které se budete rádi vracet. Pojďme si tedy společně připravit ty nejlepší domácí knedlíky na páře, které si vaši blízcí zamilují!
Další různorodé inspirace pro použití domácího kynutého těsta naleznete zde - Recepty s KYNUTÝM TĚSTEM!
Další různorodé inspirace pro použití domácího kynutého těsta naleznete zde - Recepty s KYNUTÝM TĚSTEM!
Knedlík v páře bez vajec
Co budeme potřebovat:
- 500 g polohrubé mouky (já jsem použila pouze polohrubou, ale můžete ji kombinovat například s celozrnnou, bezlepkovou nebo špaldovou)
- 350 ml vlažné vody (polovinu vody lze nahradit mlékem)
- jedna kostka (42 g) čerstvého droždí (můžete samozřejmě použít i sušené droždí (7 g) – postupujte podle pokynů na obalu)
- 1 čajová lžička krystalového cukru (tentokrát jsem použila třtinový cukr)
- 1-2 čajové lžičky soli (podle chuti)
- Olej na potření (lze použít také máslo)
Jak budeme postupovat:
1. Příprava kvásku: Začněte tím, že do vlažné vody (100 ml) přidejte cukr (lžička) a rozdrobte čerstvé droždí (42 g). Pořádně promíchejte.
Zakryjte a nechte na teplém místě asi 5-10 minut, dokud se na povrchu nezačnou tvořit bublinky. To znamená, že droždí je aktivní a kvásek je připraven.
2. Míchání těsta: Do velké mísy nasypte polohrubou mouku (500 g), přidejte sůl (1-2 lžičky) a připravený kvásek.
Postupně přilévejte zbylou vlažnou vodu (250) a směs smíchejte.
3. Hnětení těsta: Těsto hněťte asi 10 minut, dokud nebude hladké a pružné. Pokud máte kuchyňský robot s nástavcem na hnětení, můžete jej použít. Správně vypracované těsto je základem úspěchu pro nadýchanou knedli.
4. Kynutí těsta: Těsto přikryjte čistou utěrkou nebo potravinářskou fólií a nechte ho kynout na teplém místě zhruba 60 minut, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
5. Tvarování knedlíků: Po vykynutí těsto vyklopte na lehce pomoučněný pracovní povrch a rozdělte ho na dvě stejné části. Každou část jemně vyválejte do tvaru válečku. Nechte je odpočívat na pracovní ploše ještě 15 minut, aby těsto opět trochu nakynulo. Můžete je zakrýt utěrkou, aby neoschly.
7. Příprava hrnce: Naplňte velký hrnec do poloviny vodou a přiveďte ji k varu.
Připravte si pařák potřený olejem nebo síť (já jsem si připravila klasickou síť), kde se knedle budou vařit v páře. Alternativně můžete knedle vložit přímo do vroucí vody.
8. Vaření knedlíků: Opatrně vložte připravené válečky těsta na pařák nebo do vroucí vody (já jsem je ukládala a vařila po jedné).
Hrnec přikryjte poklicí nebo druhým hrncem, aby pára neunikala. Vařte knedle 20 minut. Během vaření poklici neodkrývejte, aby knedle neztratily svůj tvar a nadýchanost.
9. Dokončení a servírování: Po 20 minutách opatrně vyjměte knedle z hrnce naběračkou, kterou jste si předem potřeli olejem. Hotové knedlíky potřete jemně slunečnicovým olejem, aby zůstaly vláčné a neoschly.
10. Podávání: Parené knedle jsou ideální přílohou k omáčkám, jako je svíčková, guláš nebo koprová omáčka. Já jsem si k tomu připravila kuřecí maso na smetaně.
Přejeme dobrou chuť!
Tipy:
- Máslo v těstě: Místo části vody můžete přidat 1-2 lžíce rozpuštěného másla přímo do těsta. Knedlíky tak budou bohatší a křehčí.
- Zakysané mléko nebo kefír: Pokud nahradíte část vody zakysaným mlékem nebo kefírem, dosáhnete ještě hladších a jemnějších knedlíků. Dodají jim lehce kyselý nádech, který se hodí k bohatým omáčkám.
- Kombinace mouk: Zkuste kombinovat polohrubou mouku s trochou celozrnné nebo špaldové mouky (např. 70 % polohrubé a 30 % celozrnné). Knedlíky budou mít zajímavější strukturu a lehce oříškovou chuť.
- Knedlíky s náplní: Pro ještě zajímavější variantu můžete knedlíky před vařením naplnit jemnou náplní, například opečenou slaninou s cibulí nebo špenátem s parmazánem. Takto připravené knedlíky budou uprostřed příjemně překvapivé.
- Propíchnutí knedlíků: Knedlíky po uvaření několikrát propíchněte pomocí špajdle nebo vidličky, aby unikla pára a knedle se nesrazily. Budou tak ještě lepší.
- Nit při krájení: Knedle lze jednoduše krájet nití nebo ostrým nožem, aby se zachovala jejich nadýchaná struktura.