Chutná polévka nejen zasytí, ale také zahřeje. Tradiční polévky jsou velmi oblíbené, neboť mají nezaměnitelnou chuť. A přesně taková je naše staročeská kulajda. Specifická chuť, vynikající propojení kyselé a nasládlé chuti, hub a brambor. Hustá polévka, po které nepotřebujete ani druhé jídlo. Ne nadarmo se říká, polévka je základ.
Pokud i vy máte svůj oblíbený recept, rozhodně nám o něm napište do naší facebookové skupiny Prima kuchařka a navštivte také skupinu Prima Inspirace, kde najdete každý den spoustu skvělých receptů.Staročeská kulajda
Co budeme potřebovat:
- 2 ks větších brambor
- 2 hrsti lesních hub
- 3 lžíce másla
- 2 lžíce hladké mouky
- 1/2 litru plnotučného mléka
- 1/2 litru vývaru (zeleninového, hovězího)
- 1 hrst čerstvého kopru
- 1 lžíce krystalového cukru
- podle chuti ocet
- sůl, mletý černý pepř, kmín, bobkový list
- vařené vejce (na měkko) jako příloha
Jak budeme postupovat:
- Brambory očistíme, nakrájíme na menší kostky, uvaříme doměkka ve vodě s bobkovým listem a kmínem, scedíme a dáme stranou.
- Pokud máte čerstvé houby, očistěte je a nakrájejte na tenké plátky. Pokud jsou houby sušené, namočte je před vařením polévky asi na hodinu.
- Máslo rozpusťte v hrnci a vmíchejte do něj mouku. Směs nechte několik sekund probublávat a za stálého míchání přidejte mléko a vývar. Přiveďte k varu.
- Polévku osolte a opepřete. Přidejte nakrájené osušené brambory a houby. Krátce povařte a mezitím nasekejte kopr.
- Polévku podle chuti dochuťte cukrem a octem a stáhněte z ohně.
- Nakonec vmíchejte kopr a podávejte s vařeným vejcem a krajícem chleba.
Náš tip: Vejce můžete rozklepnout přímo do polévky – 3 minuty před stažením z ohně a pak je nechte v polévce asi 5 minut mimo ohřev. Žloutek by měl být poloměkký, podobně jako u vajec vařených na měkko.
Přejeme dobrou chuť!
Pokud Vás tento inspirativní recept na staročeskou kulajdu zaujal, sdílejte jej i svým přátelům! Doporučujeme také: Domácí pizza s brynzou, slaninou a cibulkou – rychlé a chutné!