Jelikož si velmi ceníme toho, že hodně z Vás se s námi v naší skupině Recepty všeho druhu dělí o výsledky své tvorby, chtěli bychom Vám tímto poděkovat. Touto cestou chceme Vaši tvorbu podpořit a Vaše kreativní úsilí ocenit i jiným způsobem, než jen zveřejněním na Facebooku, a proto jsme již někoho z Vás požádali o krátký rozhovor.
V dnešním příspěvku bychom Vám rádi představili pána Václava Štafla, který pracuje jako nutriční terapeut a poradce. Václav se pravidelně dělí o jeho zdravé recepty, kterými dokazuje, že zdravé recepty nejsou zpravidla i nudné recepty. Čtěte a inspirujte se! 🙂
Na začátku Vás poprosím, abyste se nám představili.
Zdravím všechny čtenáře, jmenuji se Václav Štafl, pocházím z Prahy, je mi 30 let a věnuji se nutričnímu poradenství, které jsem dostudoval na UK zhruba 6-7 let zpátky.
Zaujaly nás recepty, které sdílíte ve skupině Recepty všeho druhu. Je vaření Vaší zálibou?
Vařím si zhruba od 18ti let s tím, že zezačátku jsem to bral spíše jako nezbytnou součást a doplněk mého hlavního zájmu, kterým bylo po delší dobu cvičení. V posledních letech se však z vaření stal jak koníček, tak jakýsi doplněk pro mou práci s klienty, jelikož si většinu mých připravených jídel poznamenávám a napočítávám je do jídelníčků klientům.
Recepty si vytváříte sám nebo se něčím inspirujete?
Co se inspirace týče, dříve jsem občas nakoukl na weby nebo sociální sítě se zdravým vařením, ale po nějaké době jsem měl díky prakticky dennodenní přípravě jídel docela navařeno a už spíše zkouším různě varianty a obměny vlastních receptů, které mám zapsané a které si pamatuji. Rovněž se třeba snažím „odlehčovat“ různé klasické recepty apod.
Máte tip na kvalitní suroviny?
Co se tipů na kvalitní suroviny týče, tam je to spíše o přístupu a možnostech každého konkrétního jedince. Přes známé máme možnost odebírat například různé druhy masa (hovězí z farmy a zvěřinu od myslivců), vejce či třeba různé druhy zeleniny, které jsou opravdu kvalitní a „domácí“. Tyto možnosti však nejsou úplně pravidelné a když tato možnost není, nakupuji většinou v běžných obchodech.
Jste nutriční poradce. Dáváte si záležet na tom, aby každé jídlo obsahovalo určité množství všech makroživin nebo vaříte podle toho, na co máte chuť/co máte doma?
Je to tak, během své „domácí kuchařské kariéry“ už jsem si vytvořil jakýsi systém, podle kterého si převážnou většinu jídel skládám tak, aby to nebylo pro mě nikterak náročné a obtěžující – ale zároveň aby jídla obsahovala všechny potřebné živiny v rozumných poměrech. Což si zároveň nikterak neodporuje s druhou částí otázky, protože většinou i do jídla, na které mám chuť nebo na tzv. „zbytkové vaření“ dokážu ten svůj systém nějak napasovat. Jak ale říkám, nejedná se o nic složitého nebo omezujícího, spíše o pár základních bodů, které se u jídel snažím dodržovat. Ne vždy se to povede, nadruhou stranu z většiny ano – a to je podle mého dostačující. Opravdu si nedělám hlavu z toho, že občas není chuť na přílohu nebo je naopak jídlo taková „sacharidová bomba“. Pokud to není častým pravidlem, nevidím v tom žádný problém ani důvod, proč by to měl kdokoliv vnímat jako nějaký prohřešek vůči zdravému stravování – byť někdo to tak třeba vnímat může.
Upřednostňujete přípravu vždy čerstvého jídla nebo přípravu většího množství dopředu, které se potom přihřívá?
Osobně jsem zvyklý vařit více porcí najednou, jelikož když už se do vaření pouštím, tak připravím jídlo pro celou rodinu. Ohřívání pokrmů mi osobně nevadí, byť u některých jídel upřednostňuji konzumaci čerstvě připraveného jídla. Za mě je však příprava více chodů naráz nejen „logisticky“ přívětivější (uvaříte si něčeho „kotel“ a dva dny neřešíte vaření), ale i ekonomičtější. A když už vařím, snažím se třeba s hlavním jídlem rovnou připravit i něco na snídani či svačinu, takže nemám problém společně se zapečeným jídlem připravit nějaké muffiny či buchtu apod.
Co byste poradili začátečníkům ve vaření?
Těžko říci, zdali já jsem zrovna ten povolaný někomu radit ohledně vaření – kdyby byla možnost se vrátit 10 let zpátky a vidět mé „výtvory“, asi by se spousta lidí divilo. Nadruhou stranu, za ty poslední 2-3 roky jsem se naučil vařit obstojně tak nějak sám. Chce to možná začít u lehčích receptů a postupně nabalovat a zkoušet. Všude je dnes spousta receptů včetně video návodů, podle kterých si lze recepty krok po kroku připravit a ikdyž to třeba napoprvé nebude 100%, časem se člověk naučí vařit dobře – chce si to jen něco „odvařit“ a vyzkoušet ☺.
Dělíte se s okolím o Vaše recepty nebo jsou vaším tajemstvím?
O naprostou většinu receptů se dělím, sdílím pravidelně fotky jídel včetně receptů nejen na své sociální sítě, ale rovněž na různé stránky věnující se nejen zdravému vaření. Za poslední rok se toho nasčítalo docela hodně. Receptů je všude spousta a není nutné kolem toho dělat tajnosti – naopak mě potěší, když někdo mé recepty zkouší a napíše mi pak, že mu chutnalo a nebo že doma vaří z většiny podle mě ☺.
Jídlo na Vašich fotografiích vypadá krásně, dáváte si záležet na servírování?
Když chci jídlo dát na stránky, tak se snažím o to, aby jídlo vypadalo nějak reprezentativně – ale na „piplání“ s pinzetami, zdobení okvětními lístky nebo vymýšlením dekorace kolem talíře mě moc neužijí. V tomhle se držím hesla, že v jednoduchosti je krása a tudíž se snažím prezentovat pouze samotné jídlo a ne s ním ladící ubrus apod. Samotnému servírování a focení věnuji opravdu minutu dvě času. Za ten poslední rok, co recepty přidávám, už si tak nějak pamatuji, jak jídlo nandat tak, aby vypadalo slušně. Pak 3 až 4 fotky, vybrat nejlepší a může se sepisovat recept.
Co říká Vaše okolí k Vaší kuchyni?
Dvě kritické strávnice mám doma a ty snědí bez výtek takřka vše, těm naštěstí snad chutná ☺. Nebo alespoň mi to tvrdí… Návštěvy většinou rovněž odchází bez výtek a občas překvapené tím, že naservírované jídlo je zdravé – a zároveň vlastně normální a dobré, byť třeba dědu spíše odváže klasická svíčková než něco s obsahem zeleniny. Od klientů mám z naprosté většiny na jídla pozitivní ohlas – jak jsem říkal, napočítávám jim pouze jídla, která jsem předtím sám vyzkoušel a za která ručím.
No a v případě takové té občasné chutě na kachnu, burger nebo svíčkovou, tak to většinou rovněž mizí rychlostí blesku. Takže se vší skromností bych řekl, že nejspíše obstojím, byť za nějakého dobrého kuchaře se opravdu nepovažuji.
Chtěli byste se s námi podělit o něco, co jsme nezmínili nebo něco odkázat našim čtenářům?
Musel bych vrátit diplom, kdybych se nezmínil o zdravém stravování. Přestože je dnes situace lepší než pár let zpátky, pořád se podle mě spousta lidí domnívá, že pod pojmem zdravé jídlo se schovává pouze kuře doplněné brokolicí v páře, že po 6té se nesmí jíst, dříve zlo tuk s vejcem a dnes sacharidy a že jíst zdravě znamená malé porce a la plátek okurky ke svačině.
Není tomu tak, i zdravé stravování nemusí být postavené na nějakých jednoduchých jídlech o pár surovinách. Naopak lze připravovat i typická a oblíbená jídla, která v pár jednoduchých krocích můžeme upravit tak, že budou stejně chutná a navíc je v klidu budeme moci zařadit do jídelníčku, který chceme považovat za zdravý nebo díky kterému chceme zhubnout. Bezpochyby – je potřeba se zaměřit na to, jaké potraviny budou tvořit základ našeho jídelníčku a v jakém množství je budeme využívat. To ale zároveň neznamená, že už si nikdy nedáte oblíbené jídlo nebo že se musíte vyhýbat nějaké konkrétní potravině typu mouka, smetana, že si občas v případě nutkání nedáte kousek krkovice apod.
Stejně tak to neznamená, že člověk musí dodržovat vše na 100% a ze dne na den překopat své dosavadní stravování – ale každá změna, byť možná podle někoho nepatrná, se počítá. To, co jíme ovlivňuje naše zdraví a jak se cítíme mnohdy více, než jsme si ochotni připustit. A pokud se rozhodneme, že budeme alespoň trochu dbát na to, co jíme – je to jedině dobře a ku prospěchu.
A pokud byste třeba stáli o nějakou inspiraci na zdravé recepty nebo případně rovnou chtěli probrat cokoliv ohledně Vašeho stravování, klidně koukněte na mé stránky s názvem Benefoods (jak webovky, tak sociální sítě) a tam se můžete inspirovat, potažmo najdete kontakty a můžete napsat. A nebo se můžete jen koukat na mé nutri vtípky, protože nic se nemá brát tak vážně a 100% serióznost nechávám jiným :D.
Tak se mějte, přeji všem to nejlepší a ať to vaří!
Prohlédněte si a inspirujte se dalšími recepty: