Jemné dukátové buchtičky – krok za krokem k sladkému dětství

Dukátové buchtičky – sladká klasika, která nás svou vůní i chutí okamžitě přenese do dětství. Kdo by odolal jejich nadýchané textuře a lahodné kombinaci s vanilkovým pudinkem? Tento recept vás provede krok za krokem přípravou domácích buchtiček, které si zamiluje celá rodina. Ať už je připravíte na nedělní dezert nebo jako sladkou tečku k rodinnému obědu, úspěch je zaručen.

Další různorodé inspirace pro použití domácího kynutého těsta naleznete zde - Recepty s KYNUTÝM TĚSTEM!

Zdroj: Klaudie von Fedor

Pokud hledáte nějakou další dobrotu, určitě vyzkoušejte tuto pudinkovou bábovku bez mouky – recept, který musíte vyzkoušet.

Dukátové buchtičky

Co budeme potřebovat:

Já jsem udělala buchtičky z poloviny dávky, tohle je celá dávka.

  • 1 kg polohrubé mouky (pokud máte doma zdravější verzi mouky, klidně ji použijte)
  • 1 kostka čerstvého droždí (42 g – kupte si ho více a připravte si také nadýchaný knedlík v páře bez vajec)
  • 150 g krupicového cukru (můžete ho nahradit i třtinovým cukrem)
  • 1 vrchovatá lžička soli
  • 1 lžička mleté vanilky (já jsem použila vanilkový cukr)
  • 600 ml mléka (nejlépe plnotučné, ale lze použít například i rostlinné)
  • 150 g másla (kupte si ho více a připravte si také křehký jablečný štrúdl z domácího těsta)
  • Máslo nebo olej (na potření – já jsem použila olej)
Zdroj: Klaudie von Fedor

Jak budeme postupovat:

1. Příprava kvásku:

V cca 200 ml vlažného mléka (max. 38 °C) rozdrobte droždí (42 g), přidejte 1 lžičku cukru, zamíchejte a nechte vzejít kvásek. Trvá to přibližně 5-10 minut.

Zdroj: Klaudie von Fedor
2. Příprava těsta:

Do velké mísy prosejte polohrubou mouku (1 kg), přidejte sůl (1 lžička), mletou vanilku (nebo vanilkový cukr – 1 lžička) a zbytek cukru (145 g).

Zdroj: Klaudie von Fedor

Promíchejte suché ingredience, přidejte vzešlý kvásek, zbytek mléka (400 ml) a rozpuštěné máslo (150 g). Já jsem ho nerozpouštěla, jen jsem přidala změklý, ale rozpuštěný bude určitě lepší.

Zdroj: Klaudie von Fedor

Vypracujte hladké a vláčné těsto, které se nelepí. Pokud je potřeba, přidejte ještě trochu mouky.

Zdroj: Klaudie von Fedor
3. Kynutí těsta:

Těsto přikryjte potravinovou fólií nebo čistou utěrkou a nechte na teplém místě kynout cca 1 hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Zdroj: Klaudie von Fedor
4. Příprava na pečení:

Vykynuté těsto rukama rovnoměrně roztáhněte na vymazaný plech.

Zdroj: Klaudie von Fedor

Kuchyňskou stěrku potřete olejem a vytvořte do těsta mřížku tak, že stěrkou nařežete pruhy nejprve na šířku a pak na délku.

Zdroj: Klaudie von Fedor

Plech s těstem nechte kynout dalších 15 minut.

Zdroj: Klaudie von Fedor
5. Pečení:

Troubu předehřejte na 200 °C. Buchtičky pečte cca 15–20 minut, dokud nebudou mít zlatavou barvu.

Zdroj: Klaudie von Fedor
6. Dokončení a servírování:

Po upečení potřete povrch buchtiček rozpuštěným máslem a posypte moučkovým cukrem (já jsem to nestihla). Podávejte s vanilkovým pudinkem (recept na řídký pudink naleznete zde), čokoládovou polevou nebo ovocným rozvarem. Výborně chutnají i s lyofilizovaným ovocem jako dekorací.

Zdroj: Klaudie von Fedor

Přejeme dobrou chuť!

Tipy:

  • Velikost plechu: Pokud chcete, aby se buchtičky dokonale upekly, vyberte plech, kde budou mít mezi sebou dostatek místa na kynutí i pečení. Menší plech může způsobit, že zůstanou uvnitř syrové (já jsem také mohla použít o něco větší plech).
  • Skladování: Pokud vám buchtičky zbydou, skladujte je v dobře uzavřené nádobě, aby zůstaly měkké (já je dávám do sáčku). Před podáváním je můžete lehce ohřát v mikrovlnné troubě nebo troubě na nízkou teplotu.
  • Přesnější dělení těsta: Pro rovnoměrné buchtičky můžete těsto rozválet na plát a odměřovat jednotlivé díly pomocí pravítka. Tak budou všechny stejné a rovnoměrně upečené.
  • Křupavý povrch: Pokud máte rádi buchtičky s lehce křupavou kůrkou, potřete povrch těsta místo másla směsí vajíčka a mléka ještě před pečením.
  • Zdravější varianta: Pokud chcete lehčí buchtičky, zkuste nahradit část másla jogurtem nebo použijte rostlinné mléko (mandlové, ovesné) místo kravského.

VIDEO NÁVOD:

Pokud i vy máte svůj oblíbený recept, rozhodně nám o něm napište do naší facebookové skupiny Prima kuchařka a navštivte také skupinu Prima Inspirace, kde najdete každý den spoustu skvělých receptů.