Zimní sporty – jak naplánovat vzrušující výlet?

Zimní období je jako stvořené pro plánování výletů, jelikož nabízí celé spektrum zimních sportů, jež můžete provozovat sami, s partnerem či kamarády. Pokud je chcete provozovat v blízkosti domova, můžete vyrazit třeba na brusle nebo si zaběhat do lesa. Trochu náročnější pak bývají aktivity v horách, kde se můžete věnovat sjezdovému lyžování na jednoduchých i těžších trasách, běžkování a samozřejmě zimní turistice. Lákají-li Vás spíše extrémní aktivity, je dobré se na zimní období pořádně připravit a pečlivě ho naplánovat.

Zdroj: luckybusiness / Adobestock.com

Co všechno můžete zažít v zimě na horách

Zimní dovolená nabízí hned několik příjemných aktivit, které mohou mít jak odpočinkový, tak adrenalinový charakter. Hledáte-li spíše první zmíněný efekt, tedy relaxaci, určitě se poohlédněte po pobytu v lépe vybaveném horském hotelu, kde si můžete dopřát také wellness. Ani v tomto případě byste však neměli propásnout šanci jít třeba na běžky nebo delší procházku po zasněžené krajině, její tichý a mírumilovný charakter totiž působí blahodárně především na mysl a pomůžou Vám s odbouráním nahromaděného stresu. Toužíte-li ovšem po dovolené plné vzrušení, vyberte si spíše aktivity outdoorové – naplánujte si lyžování sjezdové v náročnějším terénu, těžší běžkařskou trasu, nebo trek, který bude vyžadovat přespávání přímo v terénu.

Co byste měli mít s sebou na náročnější zimní aktivity

Pokud jste vyznavačem dobrodružných a tělesně náročných výletů, v zimním období určitě vyrazte alespoň na svah, delší volno si však užijete naplánováním výletu, který bude kombinovat různé venkovní aktivity. Všechny však budou vyžadovat odpovídající oblečení, které by Vás mělo jednak chránit proti nepříznit počasí (zima, silný vítr), jednak zajišťovat na těle optimální komfort. Pro tento účel je tak vhodné si pořídit oblečení na zimní sporty (inspiraci najdete například na https://sportano.cz/obleceni-na-zimni-sporty), přičemž důležité je vždy dodržovat postupy vrstvení tak, abyste dosáhli optimálního poměru mezi pohyblivostí a komfortem. 

Obvykle se na všechny zimní venkovní aktivity využívají tři základní vrstvy oblečení – termo vrstva přímo na těle, která odvádí pot, izolační vrstva a vrstva voděodolná, která navíc chrání proti větru. Ideální tak je si pořídit termo prádlo, a pak zimní bundu a kalhoty nebo kombinézu. Zároveň nezapomeňte na doplňky, které ochrání vaše ruce, krk a hlavu (vhodné typy jsou k dostání na https://sportano.cz/znacky/alpha-industries. Pro pohyb na horách je potřebná také odpovídající obuv – sportovní aktivity mají standardně dedikované modely, na běžné procházky nebo turistiku volte obuv vyšší a ošetřenu proti vodě.

Co si s sebou na zimní sportovní aktivity ještě vzít

Nezbytnou výbavou na výlety jsou také batohy nebo ledvinky, do kterých si uložíte vše potřebné – ledvinka se hodí spíše na sjezdové lyžování nebo na krátké výlety do přírody, ať už na běžkách, nebo na procházky. Pro delší výlety nebo na treky je nutné si pořídit batoh s dostatečným objemem a funkčním řešením. Pokud plánujete trávit v exteriéru více času a počítáte s delší trasou dané aktivity, určitě oceníte výhody sportovní elektroniky (dostupná je na https://sportano.cz/sport/sportovni-elektronika). 

Do této kategorie patří především svítilny, sportovní sluchátka, ale také například navigace či chytré hodinky, které Vám pomohou se v přírodě rychle zorientovat a určit případně správnou cestu, nebo poskytnou další důležité funkce v případě nouze. Aby byla elektronika dostupná, je dobré si na cestu zabalit také powerbanku. Kromě ní by v batohu neměly chybět alespoň minimální zásoby potravin a vody, hygiena či náhradní oblečení.

Sponzorovaný článek