Velmi si vážíme našich čtenářů i Vás, kteří se s námi dělíte o své kreativní výtvory. Motivovali jste nás k tomu, abychom s některými z Vás udělali krátký rozhovor, a také abychom rozšířili povědomí o umění. Vezmeme Vás s námi na místa plná originality.
Vstupte do fascinujícího světa klenotů, kterému vládne kreativita a preciznost. Lenka je expert na ruční výrobu šperků galvanoplastikou a cínováním. Její díla nesou pečeť originality a stylu.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na začátek vás poprosím, abyste se nám představila.
Dobrý den, moje jméno je Lenka Blažková, tvořím pod značkou LENKA BLAZA art. Jsem expert na ruční výrobu šperků galvanoplastikou a cínováním.
Napsala a vydala jsem odbornou knihu o cínování šperků s názvem VŠE O CÍNOVANÝCH ŠPERCÍCH, která je ojedinělá na trhu. Je mi ctí, že byla vybrána univerzitní knihovnou a bude provázet studenty oboru designu šperku.
Zájemcům umožňuji zážitek radosti z vlastnoručně vyrobeného cínovaného šperku na kurzu, který pořádám v Praze.
Absolvovala jsem 17 samostatných a společných výstav. Umístila jsem se v TOP 10 – Podnikavá žena roku 2017, kterou vyhlašuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Mé šperky nosí některé české celebrity a zdobí se jimi ženy po celém světě.
Píšu blogy o minerálech, o zajímavostech z přírody a také o podnikání.
Můžete nám představit svou tvorbu šperků?
Nejvíce se zaměřuji na tvorbu náušnic, náhrdelníků, broží, drobných artefaktů a občas se nechám přemluvit k výrobě prstenu a náramku.
Ve své tvorbě se kromě šperků vyrobených způsobem měkkého pájení (cínování), jehož proces jsem podrobně popsala v knize Vše o cínovaných špercích, věnuji také vytváření šperků postupem pokovování přírodnin ryzí mědí. Tento způsob se nazývá electroforming, česky galvanoplastika.
Kdy jste začala vyrábět šperky a co vás k tomu vedlo?
Tvorbě šperku se věnuji od roku 2010. Zpočátku jsem se výrobě věnovala při zaměstnání. Byl to dobrý způsob, jak nepřijít hned o jistotu práce, a přitom si otestovat, jestli bude o moje díla zájem a zda jsem dostatečně originální na to, abych se uplatnila na trhu. Protože šperky měly úspěch u známých a v širším okolí, představila jsem tvorbu na své první výstavě.
Postupně zájem narůstal, takže jsem zkrátila pracovní úvazek napůl a věnovala se více vytváření šperku, zřízení a provozu e-shopu, navázala jsem kontakty s dodavateli materiálu, učila se vše potřebné k podnikání. Nakonec se tvorba šperků a výuka na kurzech cínování staly mým zaměstnáním na plný úvazek.
Je to vaše práce nebo koníček?
Je to moje práce, radost, svoboda, zodpovědnost a zároveň i koníček. Někdy víc práce, někdy víc koníček.
Čím se při tvorbě šperků inspirujete?
Stále mě velmi inspiruje příroda, ve které nacházím klid i exempláře vhodné do šperku. Při práci na zahradě ke mně přicházejí nové nápady. A když jdu na burzu minerálů, tam mě zase inspirují tvary kamenů, u kterých už vidím jejich budoucí zpracování. Inspirují mě i někteří zákazníci, kteří za mnou přicházejí se svými požadavky.
V čem si myslíte, že jsou vaše šperky jedinečné?
Když nosíte šperk z mé dílny, cítíte pocit výjimečnosti, protože se zdobíte šperkem, který nikdo jiný nemá. Získáte nadšení z toho, že nosíte šperky od autorky, která tvořila i pro některé české celebrity. Uchováte si vzpomínky, protože šperk má navíc nový emocionální rozměr, pokud přírodnina, kterou proměním v trvalou ozdobu, pochází z místa, ke kterému máte citový vztah. Zažijete pocit radosti, kterou uděláte šperkem sobě, nebo tomu, koho šperkem obdarujete. Budete potěšení z toho, že si druzí všimnou, že máte šperk právě od značky LENKA BLAZA art, protože mé šperky jsou zapamatovatelné, originální a mají jedinečný rukopis.
Můžete nás seznámit s jejich výrobním procesem?
Do mědí pokovených šperků zachycuji krásy přírody v její jedinečnosti a neopakovatelnosti. Na zahradě a v přírodě sbírám listy, plody, větvičky, květy, ale i ulity a podobně, které usuším a pak je v galvanické lázni pokryji vrstvou mědi. Přírodnina tak zůstane navždy uvnitř šperku, přesně kopírovaná vrstvou mědi. Proces pokovování může trvat i několik dní. Je to takový alchymický proces.
Přetvářím přírodu v trvalý šperk. Toho využívají například lidé, kteří si u mě nechávají pokovit rostlinu, ke které mají citový vztah. Buď jim připomíná domov anebo někoho blízkého. Píšu o tom v Příbězích šperků. Je to až dojemné.
Cínování je naproti tomu více technický proces, kdy mohu pomocí cínové pájky kombinovat kov a kámen či jiný materiál, jako jsou perly, korál, sklo, exotické dřevo, zkameněliny a další.
Jak dlouho vám trvá vytvořit jeden šperk?
Jak už jsem zmínila, galvanoplastika je časově náročná technika a tvorba trvá i několik dní. Pokud je vrstva pomědění dostatečná, následuje leštění, případně patinování, pak povrchové úpravy a nakonec kompletace. Výroba může trvat od 2 do 7 dní, podle náročnosti šperku.
Cínování je technika o něco rychlejší. Například výroba jednoho složitějšího náhrdelníku trvá od 3 do 5 hodin.
Máte pro výrobu šperků dílnu?
Podnikat jsem začala doma v kuchyni, kde byl můj pracovní kout. Postupem času jsme vlastními silami a díky zručnosti a šikovnosti mého muže zrekonstruovali suterénní prostor, kde mám nyní pracovní ateliér.
Máte do budoucna nějaké plány na rozšíření své tvorby?
Ráda bych si osvojila další zlatnické techniky.
Vytváříte také šperky na přání – podle představ zákazníka?
Pokud se protne představa zákazníka s mou představou a dostanu prostor pro volnou tvorbu, ráda vytvářím i na zakázku. Je to věc důvěry a jsem ráda za nápady, se kterými za mnou přicházejí. Když mi potom spokojený zákazník dá souhlas s uveřejněním Příběhu šperku, mám velkou radost.
Kde lze vaše výrobky zakoupit?
Všechny zájemce s radostí zvu na své sociální sítě a na web s e-shopem:
www.facebook.com/LenkaBlazaArt
www.linkedin.com/in/lenkablaza
Chtěla byste našim čtenářům něco vzkázat?
Milí čtenáři, dopřejte svým šperkům správnou péči. Chraňte šperky před nadměrným pocením např. při sportu. Zabraňte kontaktu šperků s chemikáliemi, též lakem na vlasy a s parfémem. Odkládejte šperky na noc. Pokud šperky nenosíte, uložte je ve šperkovnici před působením denního světla a prachu. Je-li to potřeba, očistěte šperky jemným kartáčkem a saponátem a přeleštěte vatou na čištění drahých kovů, nebo flanelem. Jantar a perly chraňte před poškrábáním a čištěním v ultrazvuku, korál zbytečně nemáčejte ve vodě, přímé sluneční světlo mu též nedělá dobře.