Rádi bychom Vám poděkovali, že se s námi i nadále dělíte o výsledky své tvorby. Proto jsme se rozhodli podpořit vaše tvůrčí úsilí i jinak než jen zveřejněním na Facebooku. Některé z Vás jsme požádali o krátký rozhovor, aby se i naši čtenáři mohli v tomto uměleckém směru trochu inspirovat.
V dnešním rozhovoru Vám přinášíme trochu zahraniční a středomořské kreativity. Představíme Vám Melitu Sanković, která miluje umění, zejména keramiku. Její výrobky oplývají krásou, o kterou se s Vámi rádi podělíme.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Jsem Melita Sankovic, keramička, Chorvatka s českou adresou, která miluje umění, lidi, neobvyklé způsoby myšlení a překvapivě krásné krajiny. Také kávu a pěnu z cappuccina.
Představíte nám svou tvorbu a řeknete nám, jak jste se k ní dostala?
Moje keramika vzniká jak v Česku, tak v Chorvatsku, podle toho, kde se zrovna nacházím. Tvořím pomocí kruhu. Mám ráda hlínu v rukou, ten pocit spojení, dotek, a to, jak se hlína mění a tvaruje.
Tvůrce si v tomto procesu nemůže úplně dělat, co chce, hlína také reaguje např. na tlak a diktuje rytmus.
Čím se při své tvorbě inspirujete?
Největší inspirací je pro mě příroda a pobřeží moře, prostá a jednoduchá krása Středomoří. Jsou to místa, kde se moře spojuje s nebem, kámen s rostlinou, město s přírodou a vášnivé rozhovory s chvílemi ticha.
Inspiruje mě také asi vše, co vidím kolem sebe, předměty ve výlohách brněnských obchodů, vázy, které zahlédnu během večerního filmu, ostatní autoři, fotografie z webu, kavárny a drobné rituály každodenního života.
Jak dlouho trvá výroba keramických produktů?
Výroba jednoho hrnku trvá několik dní. Nejprve je třeba hlínu zvážit a připravit, vytočit ji na kruhu, druhý den dokončit dno hrnku a přidat ucho.
Hrnek se pak den nebo dva suší (v závislosti na ročním období nebo počasí) a poté se vloží do pece na první výpal (900 stupňů). Tak se retušuje, kontroluje a odstraňují se drobné nedostatky, před voskováním a glazurováním.
Nakonec se výrobek podrobí vysokému výpalu (1225 stupňů) – a šup na poličku nebo na focení.
Co byste doporučila začátečníkům v tomto oboru?
Začátečníkům bych doporučila, ať milují své chyby, protože jsou cennou součástí procesu tvorby.
Absolvovala jste nějaké kurzy, nebo jste samouk?
Učila jsem se u prof. Borise Roce v Chorvatsku, pak na keramické škole v Kohoutově, kde jsem si zamilovala práci na kruhu. Zbytek je věcí praxe, a také cenných rád od kolegů. Vždycky je dobré poslechnout si radu od někoho, kdo zná víc.
Je to Vaše práce nebo koníček?
Keramika je moje práce, a zároveň něco, co dělám opravdu ráda. Zejména mě baví experimentovat, ale to je méně lukrativní. Pracuji také na částečný úvazek jako copywriter.
Máte do budoucna nějaké plány, například rozšířit svojí tvorbu?
Ráda bych svou tvorbu rozšířila o lampy nebo fontány.
Který Váš produkt tvoříte nejraději a po kterém je největší poptávka?
Zatím je nejžádanější tyrkysový hrnek na kávu, i když nedávno jsem měla objednávku na modro-bílé talíře, kde po komunikaci se zákaznicí vznikly krásné talíře, ze kterých se, doufám, dobře stoluje.
Kde se dají Vaše výrobky zakoupit?
Především na stránkách https://www.fler.cz/shop/melitas, FB: Melitas , IG: eumelitas, také najdete mé výrobky v Place Store Mimi v Brně nebo v Galerii Rubikon v Olomouci.