Jelikož si velmi ceníme toho, že se s námi hodně z Vás dělí o výsledky své tvorby, touto cestou chceme Vaši tvorbu podpořit a Vaši kreativitu ocenit i jiným způsobem, než jen zveřejněním na Facebooku. Proto jsme již někoho z Vás požádali o krátký rozhovor.
V dnešním rozhovoru Vám rádi představíme kreativní Danielu, která má zálibu ve výrobě postaviček a figurek všeho druhu, a to zajímavou technikou plstění, šití a vyšívání.
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Jmenuji se Daniela, jsem z Brna a moc mě baví zpestřovat lidem okolní svět. Při výrobě svého zboží kombinuji techniky plstění, šití a vyšívání.
Představíte nám Vaši tvorbu? Co všechno děláte?
Svou specifickou technologii využívám k výrobě broží, kapsiček, taštiček, kabelek a také obrazů. Ve vánočním čase mě moc baví vytvářet figurky andílků. Musím říct, že si ani nepřipadám jako jejich tvůrce, spíš jako nějaký prostředník, přes kterého se mohou líhnout na svět. Je zábavné sledovat, jak má každý z nich svou osobnost, která vzniká nezávisle na mé vůli. Spousta lidí v některém z andílků poznává své blízké. Lidé si je pořizují nejen jako vánoční dekorace, ale často jako životní talismany. Jsem potěšena, že andílci dělají druhým lidem radost a pomáhají jim v těžkých chvílích.
Kdy jste začali s tvořením a co Vás k tomu vedlo?
Šicí stroj je můj kamarád už asi od třinácti let, ale teprve na mateřské dovolené jsem začala více prozkoumávat různé techniky zdobení textilu, zkoušela jsem razítka, malování na textil, vyšívání, až nakonec se z toho všeho vykrystalizovala technika, která kombinuje plstění, quiltování a vyšívání.
Tvoření dekorací je Vaše práce nebo koníček?
Je to můj koníček, který ale časem nabývá na čím dál větším významu. Opravdu platí, že když děláte něco, co vás baví, nejen že vás to neunavuje, ještě vás to občerství. Věřím, že ta pozitivní energie se potom dále nese s mým výrobkem až k zákazníkovi.
Kde berete inspiraci?
Všude. Když bych měla být konkrétní, tak v poslední době mě výtvarně zaujalo například
žilkování listů kostivalu, odstupňované odstíny tyrkysové pod hladinou moře, tvar motýlích vajíček, barvy oprýskaných dveří v řeckých vesničkách, dokument o Toyen, paní v červeném baretu a puntíkovaném svetru na nádraží v Tišnově, obrázek ledňáčka sedícího na lotosovém listu, popraskané kloboučky babek, šaty hlavní hrdinky muzikálu „Devět křížů“, květenství artyčoku…
Tvoříte také na přání pro zákazníky, například podle obrázku?
Zakázka je vždy výzva. Zpočátku se ostýchám, chci naplnit přání zákazníka, ale zároveň
nesmím zradit sebe, vždyť proto si mě zákazník vybral. Jakmile najdu cestu k výtvarnému
zpracování, začíná mě to celé bavit, a nezřídka se stává, že motiv ze zakázky pak v různých obměnách zařadím do svého sortimentu.
Asi jak dlouho vám trvá vytvořit jednoho andílka?
Nikdy jsem to nestopovala, andílky většinou vyrábím v sérii cca 10–20 kusů, takže mi jejich výroba zabere i několik dní. Slovy zedníka Lorence z filmu Na samotě u lesa to musíte nejdřív nastříhat, potom nabarvit, potom vyšít, sešít, obstřihnout, vycpat, zašít, naplstit, učesat a na závěr přišít poutko k zavěšení :-). Nezdá se to, ale těch jednotlivých činností je ve výrobě andílka docela dost.
Máte do budoucna nějaké plány, rozšířit svoji tvorbu?
Mým plánem je užívat si co nejvíce šití z té spousty materiálů, kterou jsem za ta léta doma nastřádala. Nejraději zpracovávám zbytkový materiál z čalounických dílen, takže má tvorba se vyvíjí také podle velikosti a druhu látek, které ke mně různými cestami doputují. Například už teď vím, že v lednu budu šít pestrobarevné kapsáře z vyřazených vzorníků čalounických látek, minulá série je již rozebraná.
Kde lze Vaše výrobky zakoupit?
Celou moji nabídku si mohou zákazníci prohlédnout na mém profilu na Fleru:
https://www.fler.cz/dancak, kontaktovat mě mohou také na Facebooku:
https://www.facebook.com/daniela.klusackova.3, nebo na Instagramu:
https://www.instagram.com/dancaklu/