Víte, že máte kilogramy navíc a trápí vás to, ale přesto se nesnažíte zhubnout? Nebo nemáte s nadváhou žádný problém? Taková situace sice může chvíli vydržet, ale po čase vás negativní důsledky obezity doženou. Kilogramy navíc neznamenají jen nadměrné oblečení, ale také výrazná zdravotní rizika. A těch rozhodně není málo. Postihují celé tělo a mohou poznamenat kvalitu celého života. Jak je definována obezita a jakou hrozbou našemu organizmu jsou nadbytečné kilogramy?
Obezita je nemoc, kterou nelze podceňovat
Když se řekne obezita, většina lidí si představí tukové pásy, které se vinou především v oblasti pasu a břicha. Nejde však jen o tento tuk, mnohem vážnější je množství tuku, které obaluje vnitřní orgány, zatěžuje kardiovaskulární systém i další důležitá ústrojí. Podílí se na zkrácení délky života, a protože jde o chorobu, měla by se léčit. Nejúčinnější je pomoc a dohled odborníka. Nejste si jisti, zda máte jen nějaký kilogram navíc nebo jde již o obezitu? Pro diagnostiku lze využít index BMI (index tělesné hmotnosti). Údaj však považujte za orientační, i obezita může být velmi individuální záležitostí. Index BMI vypočítáte jednoduše, váhu v kilogramech vydělíte tělesnou výškou v metrech na druhou. Vyjde-li vám číslo vyšší než 30, pohybujte se v oblasti obezity a při čísle nad 40 je obezita již velmi závažná. Míru obezity by měl posoudit lékař.
Zdravotní komplikace při obezitě
Hlavními zdravotními komplikacemi při obezitě jsou potíže metabolické a kardiovaskulární. To však není zdaleka vše, co obézního člověka může potkat. Velmi nebezpečná může být také spánková apnoe, kdy na dýchací ústrojí naléhají vrstvy tuku a dochází ke krátkým zástavám dechu. Také neurologické problémy nejsou výjimkou. Závratě a poruchy zraku způsobené zvýšeným nitrolebním tlakem, onemocnění jater při současné konzumaci alkoholu, endokrinologické problémy, diabetes, nepravidelná menstruace, neplodnost a problémy pohlavního ústrojí, zvýšené riziko inkontinence, způsobené poklesem pánevního dna jsou dalšími důsledky. Obezita se podepisuje i na psychickém stavu člověka, narušuje sebevědomí, může snižovat sebeuplatnění a nese i riziko depresí a sociální izolace.
Strašák jménem metabolický syndrom
Pod tímto pojmem se skrývá několik dalších rizik, která mohou výrazně zhoršit zdravotní stav člověka. Jeho příčinou bývají vnitřní tukové vrstvy, především v části těla jako je břicho, svaly a orgány, které jsou obalené tukem. Ty společně působí metabolické změny a bývají příčinou metabolického syndromu. Jak poznat metabolický syndrom? Jde o obvod pasu – u žen nad 80 cm, u mužů nad 94 cm. Dále pak zvýšený krevní tlak, vyšší glykémie, triacylglycerol a HDL- cholesterol s vyššími hodnotami. To vše vede k rozvoji diabetu a narušení oběhového systému. Problémem je to, že postižený člověk nemá pocit nemoci a tudíž necítí potřebu zahájit léčbu včas, než se syndrom plně rozvine.
Trpí také pohybový aparát
Obezita jednoznačně zhoršuje pohyblivost. Pohybový aparát je zatížen mnohonásobně více, než by měl. S tím je spojeno dilema, že člověk s kily navíc by se měl hýbat, ale nadváha při pohybu nadměrně zatíží klouby. Pohyb by proto měl být přirozený a zátěž jen mírná. Začínat by se mělo svižnou chůzí, tu je možno později prostřídat s během – tzv. indiánská chůze, při menší nadváze je vhodná i jízda na kole a později i běh. Pokud trpíte artrózou, není způsobena obezitou, ale obezita ji značně zhoršuje. Sportování při obezitě je vhodné probrat s lékařem, aby se předešlo možnosti úrazu nebo poškození pohybového aparátu.
Nejúčinnější léčbou je prevence
Každý, kdo někdy zkoušel shodit nějaké kilo, ví, že se jedná o těžký boj. Čím více kilogramů se potřebujete zbavit, o to je celý proces namáhavější a vyžaduje velmi silnou vůli – od změny jídelníčku k dostatku pohybu a speciálním cvikům pro formování jednotlivých částí těla. Zdravotní přínos je však jasný, a proto se zdravější životní styl vyplatí. Proti obezitě je nejlepším prostředkem prevence, tedy nedopustit, aby k tomuto stavu vůbec došlo.