Co je syndrom suchého oka a jak jej léčit?

Svědění a podráždění očí mohou způsobovat různé věci, například prach či únava při sledování obrazovky. Ale pokud tyto problémy přetrvávají, může se jednat o syndrom suchého oka.

Suché oči

Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších onemocnění očí. Vzniká v případě, že slzný film nedokáže oči dostatečně zvlhčit a na vině mohou být různé faktory. Nicméně výsledkem jsou suché oči, což je velmi nepříjemné. 

Setkat se s tím můžete například při cestování letadlem, při jízdě na kole, pobytu v klimatizované místnosti či po dlouhém sledování obrazovky, kdy moc nemrkáte. Tyto činnosti oči vysušují. Ke vzniku syndromu suchého oka může přispět i nesprávné nošení kontaktních čoček. Pokud vás problémy trápí dlouhodobě, je důležité je řešit.

Zdroj foto: KMPZZZ / Adobestock.com

Příznaky

Symptomy se většinou objevují u obou očí současně. Nejčastěji jde o pálení a svědění, případně pocit, že v nich máte cizí těleso. Objevuje se také začervenání, citlivost na světlo, rozmazané vidění a celková únava očí. Někdy se vyskytuje také táhlý hlen v očích a jejich okolí. 

Příčiny

Problém často spočívá v narušení slzného filmu. Ten se skládá ze tří vrstev – tukové, vodní a hlenové. Jejich kombinace zajišťuje lubrikaci a zvlhčování oka. Pokud ale některá z nich nefunguje správně, vzniká problém. Suché oči může způsobovat také nedostatečná tvorba slz či jejich zvýšené odpařování. Oční lékař dokáže nejlépe identifikovat příčinu problémů. Pokud vás tedy dlouhodobě trápí suchost očí, objednejte se na vyšetření.

Porucha slzného filmu

Poruchy slzného filmu mají různé příčiny, často je postižena vodní vrstva, jelikož slzné žlázy neprodukují dostatek slz. Na vině mohou být ale i hormonální změny, autoimunitní onemocnění či alergie.

Snížená tvorba slz

Za sníženou tvorbou slz může stát stáří. Syndrom suchého oka se objevuje častěji u lidí po padesátce. Kromě toho jsou ale možnou příčinou i léky, například antihistaminika, antidepresiva, hormonální antikoncepce či léky na vysoký tlak. Na vině mohou být i některá onemocnění, například Sjögrenův syndrom, poruchy štítné žlázy nebo alergická oční onemocnění.

Zvýšené odpařování slz

Slzy se přirozeně odpařují, proto je důležité mrkat, aby oko bylo stále pokryto slzným filmem. Ale při soustředění mnohdy zapomínáme dostatečně mrkat, oči tak mohou vysychat. Mezi další možné příčiny patří studený vítr, suchý vzduch, problémy s očními víčky či nedostatek vitamínu A.

Vzhledem k tomu, kolik je možných příčin syndromu suchého oka, léčba se může lišit. Základem by mělo být odstranění původní příčiny, pro rychlou úlevu se ale používají oční kapky (tzv. umělé slzy), které snadno zakoupíte v oční optice.

Syndrom suchého oka dokáže být pořádně nepříjemný a neměli byste ho podceňovat. Největší riziko vzniku je u žen, lidí po padesátce a u všech, kteří nosí kontaktní čočky. Pokud pravidelně zažíváte diskomfort kvůli suchým očím, neodkládejte návštěvu odborníka.