Tipy a triky na mytí žaluzií: Ušetří vám nervy i čas

Mytí žaluzií patří k těm domácím úkolům, které většina z nás nerada vykonává. Přesto, vzhledem k jejich schopnosti efektivně regulovat světlo a poskytovat soukromí, jsou žaluzie neodmyslitelnou součástí mnoha domácností. Ať už jde o prach, který se na nich usazuje, nebo mastné skvrny z kuchyně, čas od času vyžadují důkladné čištění. V tomto článku se dozvíte, jak si s touto náročnou úlohou poradit efektivně, rychle a bez zbytečného stresu.

Zdroj: istock.com

Tipy a triky na mytí žaluzií: Ušetří vám nervy i čas

Začněte s mytím žaluzií

Je dobrým zvykem začít s mytím žaluzií před mytím oken, aby jste neznečistili již umyté sklo. Při mytí můžete postupovat suchou nebo mokrou cestou v závislosti na stupni znečištění.

Suché metody čištění

Švédská utěrka nebo stará měkká ponožka jsou ideální pro odstranění prachu. Jednoduše otřete žaluzie a zbavte se tak povrchového prachu.

Vysavač s nízkým výkonem sání může být také užitečný, ale buďte opatrní, abyste nepoškodili lamely.

Speciální kartáčky na žaluzie umožňují čistit více lamel současně a jsou k dispozici ve variantách pro suché i mokré čištění.

Mokré metody čištění

  • Mikrovláknový hadřík je skvělý na mokré čištění, neboť dobře absorbuje špínu a nezanechává šmouhy.
  • Bavlněné rukavice navlhčené vodou umožňují detailní čištění jednotlivých lamel pomocí prstů.
  • Parní čističe používejte s opatrností, mohou poškodit materiál žaluzií nebo způsobit jejich zkroucení.

Efektivní postupy

Pokud nechcete žaluzie sundávat, sklopte je na jednu stranu, umyjte a poté na druhou. Nezapomeňte lamely následně otřít suchým hadříkem.

Pro nejzdlouhavější, ale zároveň nejdůkladnější čištění můžete umývat lamely jednu po druhé, přičemž je přitlačíte na okno pro lepší manipulaci.

Zdroj: istock.com

Co dělat, abyste předešli poškození

Vyvarujte se poškození lamel při čištění. Pokud dojde k poškození, může být nutné zavolat odborníka na opravu nebo výměnu.

Důležitá je i péče o provázky, které mohou být problematické vyčistit bez sundání žaluzií.

https://primainspirace.cz/2024/03/10/jak-odstranit-zlute-skvrny-ze-zachodoveho-prkenka/

Závěr

Čištění žaluzií nemusí být nutně náročný úkol, pokud využijete správné metody a nástroje. Ať už se rozhodnete pro suché čištění nebo si pro lepší výsledky vyberete mokré metody, důležité je najít si postup, který vám bude vyhovovat a který vám ušetří čas i nervy. S těmito tipy a triky bude mytí žaluzií snazší a rychlejší, a vy tak budete mít více času užívat si čisté a svěží domácnosti.