Většina z nás nedisponuje dostatečně velkým bytem na to, abychom nemuseli místo vůbec řešit. I malá koupelna se dá zařídit tak, aby byla útulná a funkční. Jak na to?
Zvolit raději vanu nebo sprchový kout?
Například panelákové koupelny nabídnou běžně výměru jen okolo 3 metrů čtverečních, což skutečně není mnoho. I na tak malém prostoru však dokážete zařídit funkčnost bez kompromisů.
Tvar a velikost jednotlivých zařizovacích předmětů je potřeba těmto malým rozměrům přizpůsobit. Chcete-li si ponechat vanu, volte model, který je řešen se zúžením v prostoru pro nohy, případně rohovou vanu, která se nejčastěji dodává v rozměru 125 x 125 cm.
Z hlediska maximální úspory prostoru je ovšem vhodnější volbou sprchový kout. Zejména u verzí bez vaničky, které jsou zvláště moderní, protože nenarušují celistvost koupelny, je však nutné myslet na dobrou hydroizolaci podlahy. Pro starší a méně pohyblivé osoby je sprchový kout vhodnější, neboť nemá tolik bariér. Rodina s dětmi bude naopak spíše preferovat vanu.
Budeme-li striktně řešit pouze úsporu místa, je také vhodné spojit koupelnu s WC. Jak ale upozorňují odborníci, můžete se tím naopak připravit o další cenné místo, neboť ztrácíte zeď. I z pohledu soukromí je podobná volba s otazníkem.
Jakým způsobem řešit úložné pračku a úložné prostory
Zůstaneme-li u panelákových bytů, mnohé nedisponují dostatkem prostoru ani jinde v ploše bytu. Sušák s prádlem tak není kde mít a balkon nelze užívat celoročně, pokud ho byt vůbec má. Ideálním řešením je pak kombinovaná pračka se sušičkou. Informace o tomto druhu spotřebiče najdete například v tomto testu. Zabírá místo stále jen jako jeden spotřebič, ale prádlo vypere i usuší. Pokud zvolíte variantu oddělených spotřebičů můžete zvážit jejich umístění na sebe nebo se zaměřit na tak zvané slim modely. U nich se můžete dostat i k rozměrů s hloubkou okolo 45 cm (Zdroj: Jak vybrat sušičku prádla, Spotřebitelov.cz).
Z hlediska úložných prostor je vhodné snažit se využít doslova každý kout. Rohové skříňky pomáhají šetřit cenné centimetry. Preferujte především závěsné systémy, které na stěně téměř nezabírají místo. Naopak skříňka pod umyvadlem je pro malou koupelnu příliš robustní. Oproti otevřeným poličkám dejte přednost uzavřeným skříňkám. Na pohled působí mnohem „čistším“ dojmem. Velké množství předmětů v malé koupelně ruší.
Do malé koupelny patří dostatek světla
I malá koupelna může navíc působit esteticky. Pomoci jí můžete optickým zvětšením. Díky světlým barvám a dostatku světla bude každý prostor působit otevřeně a vzdušně. Pokud nemáte k dispozici světlo přirozené, pomozte si tím umělým. LED pásky lze použít i ve vlhkém prostředí koupelny, snadno je nainstalujete například na zrcadlo díky čemuž se jedná o zajímavou alternativu ke klasickým žárovkám.
Světlé barvy v podobě obkladů můžete zkombinovat například s dekorem dřeva. Vytvoříte velmi útulný a zároveň moderně vypadající interiér. Bytoví designéři navíc radí použít velkoformátové obklady. Hodí se i do malých koupelen, protože v malé místnosti nevyvolají roztříštěný dojem. Navíc jsou i praktické, protože omezíte množství spár.