Domů PR článek Základem zdravého spánku je kvalitní postel. Jak ji vybrat?

Základem zdravého spánku je kvalitní postel. Jak ji vybrat?

Spánkem strávíme třetinu našeho života. Je proto důležité, abychom se cítili pohodlně a mohli regenerovat, načerpat novou energii a do každého nového dne se probouzet s dobrou náladou. Poradíme vám, jak na výběr postele, se kterou se vyspíte do růžova.

základem zdravého spánku je kvalitní postel. jak ji vybrat?
Zdroj foto: hedgehog94 / Shutterstock.com

Pro koho postel vybíráte?

Na začátku je důležité vědět, pro koho postel vybíráte a komu bude primárně sloužit. Je rozdíl mezi postelí pro děti, dospělé a seniory. Je jasné, že se při výběru postele pro dospělého člověka nespletete a nevyberete mu dětskou postel, ale třeba pro seniory je potřeba vědět, že postel by měla být vyšší a její součástí by měla být i vyšší matrace usnadňující lepší vstávání i ulehání. 

Na každodenní spánek nebo příležitostné spaní?

Při výběru postele berte v potaz i fakt, jestli hledáte postel pro každodenní spánek nebo jen příležitostné spaní. Pro každodenní spaní je vhodná kvalitní a pevná postel, kdy se nevyplatí šetřit – náklady na pořízení postele se vám vrátí nejen v její kvalitě, ale i delší životnosti. Pokud ale hledáte postel pro hosty, kteří u vás přespí jen příležitostně, bohatě jim postačí i levnější model. 

Nepřehlédněte:
Máte malé pokoje? Takto z nich vytěžíte maximum

Jakou vybrat velikost?

Postele a zrovna tak i rošty a matrace, které jsou nedílnou součástí a společně tvoří ten správný celek, jsou k dostání v několika rozměrech. Výběr velikosti postele je důležitý nejen z hlediska pohodlí, ale v potaz byste měli brát i prostor, kam postel vybíráte. Klasikou pro jednolůžka je rozměr 80×200 cm nebo 90×200 cm. Pro dvojice je standardem postel 180×200 – někomu může vyhovovat i rozměr 160×200 cm. 

A co matrace?

Nedílnou součástí postele je matrace. I na té hodně záleží, protože rozhoduje o tom, jak se vyspíte. Matrace jsou k dostání v několika typech a každému může vyhovovat něco jiného. Základem je, aby velikost matrace odpovídala velikosti postele. To znamená, že pokud pořizujete postel 180×200 cm, další položkou na seznamu bude matrace 180×200. 

Pak už můžete vybírat mezi konkrétními druhy matrace. Pro příležitostné spaní může postačit pružinová matrace, někdo nedá dopustit na matraci z líné pěny, k dostání jsou i taštičkové matrace. Matrace se liší i stupněm tvrdosti, proto je dobré je vždy před koupí vyzkoušet.

Nepřehlédněte:
Závěsné truhlíky s rostlinami vytvoří oázu snů - inspirujte se

I ložní prádlo dělá spánek

Postel, rošt a matrace jsou sice základem pro náš spánek, ale promluvit do něho může i ložní povlečení. To je pro většinu z nás především otázkou vkusu. Povlečení je ozdobou postele, mělo by být ale i příjemné na dotek, aby se vám v něm pohodlně spalo. I ložní povlečení se liší materiálem – od klasiky v podobě bavlny, přes luxusní satén až po na údržbu nenáročný krep. Na léto se může hodit lehké saténové povlečení, na zimu zase hřejivé flanelové ložní prádlo.