Neuvěřitelné zdravotní benefity borůvek, které si nyní zamilujete ještě více!

Borůvky jsou skutečně výborným ovocem a neznáme nikoho, kdo by je neměl rád. Z toho důvodu trochu pochybujeme, že Vám potřebujeme dávat i jiné důvody, proč je jíst. Nicméně, je dobré znát také některé působivé zdravotní přínosy, které Vám borůvky dopřejí. Právě tyto benefity jsme si pro Vás v dnešním článku připravili.

Zdroj: Shutterstock.com (fotobanka)

Pro zdraví očí

Vysoký obsah vitaminu A je jedním z mnoha výhod, které mají borůvky pro naše zdraví. Jsou zvláště užitečné pro zrak a je známo, že brání ztrátě zraku ve stáří. Zajímavým faktem je, že někteří piloti během druhé světové války zřejmě používali borůvky, aby zlepšili své noční vidění a ostrost vidění.

Pro zdraví srdce

Studie ukázaly, že borůvky (a jahody stejně tak) mohou být zvláště přínosné pro zdraví srdce. Borůvky brání tvorbě plaku, snižují krevní tlak a zlepšují kardiovaskulární zdraví. Jejich konzumace, dokonce jen jednou týdně tak snižuje riziko srdečního infarktu.

Prevence rakoviny

Toto ovoce je také užitečné při prevenci rakoviny. Obsahují kyselinu ellagovou a polyfenoly, které pomáhají zpomalit růst nádorů a pomohou snížit riziko vzniku rakoviny plic, žaludku nebo třeba dutiny ústní.

Podporují funkce mozku a paměti

Ano, borůvky jsou doslova “mozkové potraviny”. Studie ukázaly, že borůvky mohou být nesmírně přínosné pro udržení zdravého mozku a paměti, zejména u starších lidí. Borůvky také pomáhají předcházet zánětu, který je spojen s věkem a souvisejícími mozkovými chorobami, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: Shutterstock.com (fotobanka)
Zdroj: Primainspirace.cz

Pro zdraví močového měchýře

Borůvky obsahují látky a sloučeniny, které zabraňují tomu, aby se bakterie nalepovaly na stěnu močového měchýře. Kromě toho jsou borůvky bohaté na antioxidanty, které pomáhají snižovat příznaky infekce močových cest.

Zdravé trávení

Borůvky mají vysoký obsah vlákniny, což je nezbytné pro správné trávení. Měli bychom také poukázat na to, že mohou pomoci při zácpě. Pokud vám to nestačí, měď, sodík a fruktóza také pomáhají při trávení.

Úbytek zbytečných kilogramů

Jsou skvělé pro hubnutí, a to nejen proto, že nejsou čokoládovou tyčinkou. Výzkum ukázal, že lidé s bohatou borůvkovou stravou mají tendenci mít méně břišního tuku, než ti, kteří se jich vzdali. Kromě toho obsahuje toto ovoce sacharidy, o kterých víme, že vám pomáhají udržet pocit spokojenosti a sytosti po delší dobu. Proto necítíte nutkání se přejídat.

Péče o pleť

Antioxidanty neutralizují volné radikály a zabraňují tomu, aby se buňky poškodily a nemohly se opravit. To znamená, že vaše kůže bude vypadat mladší a zdravější bez pomoci Photoshopu!

Pro zdraví imunitního systému

Borůvky obsahují vysokou hladinu vitamínu C, která má řadu výhod, včetně udržení zdravého imunitního systému. Ve skutečnosti jedna porce ovoce obsahuje zhruba 25% denních potřeb vitamínu.

Péče o vlasy

Jednou z dalších výhod vitaminu C jsou hezké vlasy. Vitamin stimuluje produkci folikulů, které pak fungují jako přírodní kondicionér. Stejně jako antioxidanty, vitamín C v borůvkách zabraňuje vypadáváním vlasů bojem proti volným radikálům ve vašem těle.

Doufáme, že Vám článek přinesl několik užitečných informací! Pokud byste se o ně chtěli podělit s Vašimi přáteli, neváhejte nás článek sdílet! Jezme borůvky a buďme zdraví 🙂