Pokud máte rádi kreativní nápady stejně jako my, připravili jsme si pro Vás jako poděkování krátký rozhovor. Rádi bychom našim čtenářům nabídli kousek uměleckého vnímání od profesionálů v tomto oboru, a zároveň podpořili jejich tvorbu.
V dnešní uspěchané době, kdy se mnoho věcí vyrábí průmyslově a bez osobního doteku, existují řemeslníci, kteří do své tvorby vkládají nejen dovednosti, ale i srdce a duši. Jednou z nich je talentovaná umělkyně Pavlína Fíšerová, která se věnuje vytváření jedinečných macramé dekorací a dalších ručně vyráběných předmětů. Její práce kombinuje tradiční techniky s moderními prvky, což výsledným dílům dodává nejen estetickou hodnotu, ale i osobitý charakter.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na úvod vás chci požádat, abyste se nám představila.
Předem děkuji za oslovení a možnost se s vámi podělit o kousek mého životního příběhu. Doufám, že tyto řádky budou pro někoho inspirací, či u jeho čtení prožijete chvilku krásy a pohlazení po duší.
Rodiče mi dali jméno Pavlína a za život už jsem byla Valová, Nohavicová a nejvíce autenticky se ztotožňuji s mým nynějším příjmením Fíšerová.
Jsem máma 4 dětí (19, 15, 3 a 1,5 roku), od malička tvořivá duše, co miluje přírodu. Narodila jsem se na Hutisku Solanci a většinu života prožila v Rožnově pod Radhoštěm. Jsem typický Valach s hrdostí na svůj původ, předky a tradice.
Můžete nám představit svou tvorbu? Co všechno děláte?
Má dílka vznikají především technikou macrame, často doplněna háčkovanou krajkou a občas, pro vystihnutí barevnosti, používám k dobarvení šnůr acrylové barvy.
Tvořím většinou nástěnné dekorace stromů žívota, krajin, v mém portfoliu najdete spoustu ztvárnění andělů, sov a jiných zvířat, závěsy na květiny nebo i kočičí pelíšky. Má tvorba je pro mne vždy výzva a mnohdy nad hotovým dílem sama žasnu, co vše se dá z klubka nití vytvořit.
Kdy jste začala tvořit a co vás k tomu dovedlo?
Už jako malou mě fascinovalo sledovat babičku při pletení. Milovala jsem ten dotyk, kdy projíždíte prsty po pletenině a přemýšlíte nad tím, jak vzniká. Díky trpělivosti babičky jsem začala v 6. letech plést a možná i proto, že se láska k jehlicím a háčku, u nás v rodině dědí po generace.
V pubertě jsem svou tvorbu přesměrovala na sklo a to díky studiu SUPŠ Sklářské ve Valašském Meziříčí, kde jsem nakoukla do tajů malby, pískování, fusingu skla a tvoření vitráží. Po maturitě přišlo jedno z nejdokonalejších děl mého života, dcera Marie a uměleckořemeslné zpracování všeho možného, mě doprovázelo spíše jako koníček. Ten se začal rozrůstat v roce 2021, až s mým 3 těhotenstvím. Děkuji té době, že jsem mohla brzy skončit na nemocenské, se spoustou času.
Náhodou jsem narazila na techniku macrame a totálně ji podleha. Líbilo se to rodině, přátelům a pak se začali ozývat ohlasy i od dalších dušiček. Na Vánoce, toho roku, Ježíšek přinesl 1000,- s papíry pro vyřízení živnostenského listu. Od té doby se aktivně věnuji své tvorbě a co mě k tomu vede? To kouzlo, když přadénka vznikne neskutečná krása, vidina toho, že můžu přispět na mateřské do rodinného rozpočtu, tím co miluji, co mě naplňuje. Svoboda pracovat z domova a být tak k dispozici svým dětem. Svou tvorbou dělat radost lidem, vnést do jejich domovů krásu.
Je tvorba dekorací vaší prací nebo koníčkem?
Asi ani jedno. Momentálně jsem na mateřské dovolené s vedlejší činnosti. Je to pro mě cesta, asi jako s dětmi. Využívám volného času, abych jsem se v podnikání naučila chodit, mluvit, zdokonalila své techniky a až bude správný čas, tak se rozletět. A to nikdo neví, kdy to bude. Mnohdy je to jen okamžik, kdy jste to ještě neuměli a už jste se to naučili.
Co vás inspiruje k tvorbě a kde berete nápady na nové produkty?
Inspiraci nacházím všude kolem sebe. Něco vidím, přijde mi vnuknutí a pak už jen motám. Mou múzou je příroda sama, výpravy do lesů, pohled na vodu v potůčku, do očí kočky. Pak samozřejmě i sociální sítě, především Pinterest.
V zásadě nekopíruji, spíš obkoukávám nové vzory a tvary. Nějak, asi geneticky, mám dáno, že nepotřebuji návody, jen kouknu a podle oček nebo uzlíků vím, jak na to. Zřejmě jsem si to nějak zdokonalila hodinami listování v babiččiných tvořivých časopisech, měla je v různých jazycích, ale top byla Praktická žena. To potom nade mnou můj táta říkával: „Co dělá Klára, plete a párá“.
Tvoříte také na přání zákazníků, například podle obrázku?
Pokud mi přijde dotaz na zakázku, je to vždy na osobní konzultaci se zákazníkem a přijímám to jako výzvu. Vyloženě kopírovat výtvor podle obrázku dokážu, ale je to proti mému vnitřnímu postoji, stejně jako udělat černého anděla.
Spíše něco vytvořím v podobném duchu, ale například někde změním vzor, směr vázání příze, nebo přidám kousek háčkovaného vzoru. Nedávno jsem tvořila koně podle fotografie a dostala jsem i možnost tvořit pro kočičí útulek, kde byl požadavek zakomponovat kočičku do lapačů snů, závěsů na květiny a houpaček.
Jak dlouho vám trvá vytvořit jednu dekoraci?
Někdy je to otázka pár hodin a může to být i nápad, který tvořím půl roku. Na andělech v průměru pracuji 8 hodin, když nepočítám dobu schnutí tužidel příze, či barev.
Stromy života se pohybují okolo 25 hodin. Nacházení a opracování klacků nepočítám, to je můj relax, to by se zákazníci nedoplatili jak se stím mazlím.
Máte do budoucna nějaké plány na rozšíření své tvorby?
Chtěla bych jít více přírodní cestou, zpracovávat materiály, pokud možno vytvořené v České republice – od místních tvůrců, ať už je to vlna, len či konopí, kopřivy, z těch je úplně neskutečně krásná příze.
Studuji možnosti, využívání rostlin, pro barvení textilií. A momentálně mě i chytnul uprecycling, kdy starému oblečení dám nový tvar a doplním například háčkovanou krajkou.
Kde si lze vaše výrobky koupit?
Svou tvorbu prezentuji na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Jsem i součástí projektu handmadecesko.cz, kde najdete téměř všechny mé skladové kousky
Chtěla byste našim čtenářům sdělit ještě něco, co jsme nezmínili?
Chtěla bych touto cestou poděkovat mé 88 leté babičce, za všechen čas a podporu, co mi kdy věnovala. Poděkovat i těm, kteří zakoupením mých výtvorů, podporují mou tvorbu. Já zase, díky nim, mohu podpořit další tvůrce a tím šířit radost dále, protože o tom život je, o šíření radosti, mnohdy i v bolesti. A děkuji i Ježíškovi, že mě tenkrát svým dárkem, podpořil v tom zásadním kroku.