Domácí máslo je jednoduché na přípravu a potřebujete k němu pouze jednu základní surovinu – smetanu ke šlehání s obsahem tuku 33 %. Proces zabere asi 20 minut a kromě másla získáte také podmáslí, které můžete dále využít.
Pokud i vy máte svůj oblíbený recept, rozhodně nám o něm napište do naší facebookové skupiny Prima kuchařka a navštivte také skupinu Prima Inspirace, kde najdete každý den spoustu skvělých receptů.Domácí máslo
Co budeme potřebovat:
- 500 ml smetany ke šlehání (33 % tuku)
Jak budeme postupovat:
1. Šlehání smetany:
Nalijte smetanu (500 ml) do větší mísy. Pomocí ručního šlehače nebo robota ji začněte šlehat na nejvyšší výkon.
Po několika minutách se začne oddělovat máslo od podmáslí. Tento proces trvá zhruba 10 minut.
2. Oddělení podmáslí:
Připravte si mísu se sítem vyloženým čistou textilií nebo jemnou utěrkou. Obsah mísy přelijte do síta, aby se oddělilo máslo od podmáslí (já jsem použila gázu).
Máslo důkladně promačkejte, aby se zbavilo zbytků tekutiny.
Podmáslí si uschovejte, můžete ho využít třeba na pečení nebo do omáček
3. Promytí másla:
Hotové máslo několikrát propláchněte ve studené vodě. Tím zvýšíte jeho trvanlivost a zamezíte případné hořkosti.
4. Finální úprava:
Máslo sformujte do požadovaného tvaru – můžete použít formičky nebo ho jednoduše vytvarovat rukama. Já jsem ho předtím zabalila do fólie.
Domácí máslo skladujte v uzavíratelné nádobě v lednici, kde vydrží až 2 týdny. Pokud chcete máslo uchovat déle, můžete ho zamrazit – zabalte ho do potravinářské fólie nebo dejte do vzduchotěsné nádoby.
Přejeme dobrou chuť!
Tipy:
- Dochucení: Do hotového másla můžete přidat špetku soli, čerstvé bylinky (např. pažitku, petrželku), sušené koření nebo česnek dle chuti.
- Ghee máslo: Z domácího másla si můžete připravit také přepuštěné máslo (ghee), které je skvělé pro tepelné úpravy.
- Ruční práce: Pokud nemáte ruční šlehač, můžete smetanu vyšlehat i v mixéru, kuchyňském robotu, nebo dokonce ručně třepáním v uzavíratelné sklenici. Třepání ve sklenici je sice fyzicky náročnější, ale vhodné, pokud chcete vyzkoušet tradiční postup.
- Přidání ledu: Během promývání másla můžete použít ledovou vodu – máslo tak zůstane pevnější a lépe se s ním pracuje.
- Podmáslí: Podmáslí je výborné na pečení (do těsta na koláče, lívance, muffiny) nebo na marinování (jako základ pro marinádu na kuřecí maso – změkčí maso a dodá mu jemnou chuť).
VIDEO NÁVOD:
Patříte mezi vášnivé kuchařky a máte svůj oblíbený recept, neváhejte ho sdílet v naší facebookové skupině Recepty všeho druhu a inspirovat i ostatní čtenáře.