Pokud máte rádi kreativní nápady stejně jako my, připravili jsme si pro Vás jako poděkování krátký rozhovor. Rádi bychom našim čtenářům nabídli kousek uměleckého vnímání od profesionálů v tomto oboru, a zároveň podpořili jejich tvorbu.
Vyzpovídali jsme Elišku, která tvoří pod značkou Pidlimája. Její cesta nebyla jednoduchá, ale nakonec z ní vzešly jedinečné kousky s přírodním barvením. Mimo jiné, se také věnuje upcyklaci, což je pro dnešní dobu přínosem. Pojďme se společně dozvědět více.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Dobrý den, jsem Eliška Chalupová a pocházím z vesnice Lažánky kousek od Brna. Moje cesty za vzděláním byly trochu klikaté, a tak jsem se od studia IT dostala až k vystudování oděvního designu, kterému bych se ráda do budoucna věnovala.
Prezentuji se pod značkou Pidlimája a věnuji se především šití netradičních kusových oděvů a doplňků. Momentálně tvořím v poklidném brněnském bytě (ale na venkov a do přírody se vracím často a ráda za inspirací i odpočinkem).
Můžete nám představit svou tvorbu? Co všechno děláte?
V současné době se věnuji pomalé módě, přírodním materiálům, kusovým oděvům a upcyklaci. Letos jsem taky nově začala na svých kouscích aplikovat přírodní barvení, se kterým jsem si už nějakou dobu pohrávala, a které mě opravdu uchvátilo. Je to taková alchymie plná překvapení. A fakt, že nám vše potřebné dává příroda a taková tvorba ji nijak nezatěžuje, to je pak radost z tvorby dvojnásobná.
Kromě přírodního barvení ráda zkouším nejrůznější další techniky, což se pak projevuje v mé tvorbě (výšivka, malba na textil, digitální tisk, háčkování, apod.) Nerada se opakuji, když je tolik tvůrčích možností.
Moje textilní tvorba začíná nápadem, pokračuje vytvořením střihu, často pak úpravou materiálu do požadovaného vzhledu (např. barvení), následuje šití, a pak i focení.
Věnuji se ale i ilustraci a grafice – záběr je opravdu široký, jen škoda, že ne na všechno zbývá stejné množství času.
Jak dlouho se věnujete výrobě textilních výrobků a co Vás k tomu vedlo?
Věnuji se tomu v podstatě od dětství, kdy jsem od kreslení šatů pro princezny a krasobruslařky přešla k šití oblečků pro panenky. Moje snahy o šití oděvů na stroji pak začaly už na nižším stupni, kdy mě moje máma seznámila se svým starým šicím strojem značky Luzcnik, na kterém šiji doteď.
V té době taky v televizi běžel program Móda, Extravagance, Manýry, který mě seznámil s módními přehlídkami a oděvním průmyslem, a nadchnul mě do té míry, že jsem se chtěla stát módní návrhářkou, což mi tak nějak vydrželo dodnes, i když cesta k realizaci byla, a v podstatě ještě pořád je, klikatá a dlouhá.
Jednu dobu jsem se snažila jít cestou rozumu, studovat IT a živit se „něčím pořádným“, ale brzo mi došlo, že to pak není život. Že nechci promarnit svůj čas tady na zemi děláním něčeho, co mě nebaví. Tak jsem nakonec vystudovala oděvní design na VOŠ Francouzská v Brně a do té doby tvořím, jak můžu.
Je to Vaše práce nebo záliba?
V současné době je to spíše můj koníček a občasný přivýdělek k zaměstnání (prodávám jinak ve výtvarných potřebách). Mým snem bylo věnovat se tvorbě na plný úvazek, ale uvědomila jsem si, že na to nestačím – nedokážu vyprodukovat, a pak i prodat tolik věcí, aby mě to uživilo, především proto, že šiju v podstatě výhradně kusovky a možná taky proto, že si neumím říct o cenu, která by odpovídala nákladům a času.
To u mě vedlo k mírnému vyhoření a tento rok jsem si řekla, že bych si ráda dala pauzu od složitějších zakázek a ujasnila si, co vlastně chci dál – ať už se to týká tvorby nebo života obecně. Moje tvůrčí cesta a směřování se neustále vyvíjí, ale (doufám) zdaleka nekončí.
Z jakých materiálů jsou Vaše výrobky vyrobeny?
Len, viskóza, recyklované a upcyklované materiály, deadstock materiály a přírodně barvené textilie.
Co Vás inspiruje k tvorbě?
Příroda především, také folklor a tradice, ale pak i moje okolí, stejně jako ostatní tvůrci, nejen oděvní. V podstatě mě nadchne a vnukne mi myšlenku téměř cokoliv. Kéž bych mohla tu přehršel nápadů všechnu realizovat! Ale na to mi bohužel jeden život nestačí.
Jaká je péče o Vaše textilní výrobky?
To záleží z čeho je kousek vyrobený. Přírodně barvené oděvy a doplňky jsou na údržbu mírně náročnější – ideální je prát je ručně nebo alespoň do 30 stupňů a sušit a uchovávat mimo přímé sluneční světlo.
Snažím se vždy u každého výrobku uvádět doporučený postup péče, zvlášť pokud je nějak specifický. U lnu naopak žádná náročná péče není a snese i teplotu vyšší než bavlna.
Co má u Vašich zákazníků největší úspěch?
Moje tvorba je tak různorodá, že se mi to těžko určuje, ale obecně jsou to spíše menší kousky a drobnosti, jako například hedvábné gumičky.
Vytváříte také na zakázku, podle přání zákazníka?
Momentálně ne (což není úplně pravda, protože ještě některé starší zakázky dodělávám), ale zvažuji s tím zase do budoucna začít, jen svým pomalým tempem a nekývnou na vše, abych se nezahltila.
Máte do budoucna nějaké plány, například rozšířit svojí tvorbu?
Ráda bych jednoho dne zprovoznila vlastní e-shop, a obecně tvorbě věnovala více času, který ale budu muset někde najít. Co se tvorby konkrétně týče, ráda bych spíš zúžila svůj záběr a věnovala se jedné věci pořádně a tam tvorbu opravdu rozšířila. Momentálně mě opravdu baví již zmiňované přírodní barvení, tak je možné, že se začnu věnovat výhradně tomu, ale kdo ví?
Kde lze Vaše výrobky zakoupit?
Prodávám na Fler.cz a nové výrobky sdílím i na Instagramu nebo Facebooku pod jménem Pidlimája.
Chtěli byste našim čtenářům říci ještě něco, co jsme nezmínili?
Děkuji z duše všem, co o mou tvorbu projeví zájem nebo ji jakkoliv podporují, protože jen díky nim můžu dál dělat, co mě baví. A přesně to přeji i všem ostatním – aby si mohli žít svůj sen.