Rádi bychom Vám poděkovali, že se s námi i nadále dělíte o výsledky své tvorby. Proto jsme se rozhodli podpořit Vaše tvůrčí úsilí i jinak než jen zveřejněním na Facebooku. Některé z Vás jsme požádali o krátký rozhovor, aby se i naši čtenáři mohli v tomto uměleckém směru trochu inspirovat.
Dnešní rozhovor je věnován šikovné Milaně, která našla svou vášeň ve vytváření šperků a dekorací z pryskyřice a lisovaných sušených květin. Krásné ozdoby, k jejichž tvorbě je potřeba spousta trpělivosti, ale také lásky. Nenechte si to ujít a pojďte se s námi dozvědět více.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Moje jméno je Milana, a kolonky vyplňujícím úředníkům musím vždy opakovat dvakrát, aby nedošlo k mýlce – tatínek se jmenoval Milan a asi jsem měla být kluk – i když hrom do police jsem pořád. Příjmením jsem byla Zapletalová a popletla jsem toho za mlada hodně, teď jsem Smetanová a to je mňam.
Sourozenci a spolužáci chodili do hudebky, já do výtvarky – takže jsem tvůrčí člověk už od mala. Dokonce mí předkové byli více, či méně uznávanými malíři. Na vážno jsem začala tvořit před 7mi lety, kdy už mi práce projektanta stavaře lezla i ušima – prostě to chtělo změnu!
Můžete nám představit svou tvorbu?
Jednou jsem si koupila na Fleru (internetový obchůdek rukodělných výrobků) barevné náušnice z pryskyřice a byla jsem nadšená. To přece dokážu udělat i já! Pokus – omyl a první kousky, zatím jen barevné bižuterie, byly na světě.
Za pár měsíců mi to ale nedalo, a následovaly pokusy s kytičkami ( ty se přece musejí do té pryskyřice dostat také), no a dopadlo to katastrofálně. Díky manželovi (a jeho radám), který je řemeslník každým coulem, jsem přišla na to, že cokoli chcete dostat do pryskyřice musí být úplně suché na troud. No a tak to začalo vážně nevážně – sběr a lisování kytiček a výroba bižuterie z pryskyřice.
A teď co s nimi. První nesmělé pokusy prodeje na obecním jarmarku, a pak přišel na řadu internet – nejprve již zmíněný Fler, následně Facebook. Takže jsem se ukotvila ve tvorbě šperků (já říkám bižuterie neboť šperk je přece jen z jiných materiálů a cenových relacích) a projektování pověsila 3 roky před důchodem na hřebík. Že já to neudělala už dřív! Ale co, raději později, než nikdy.
Co všechno vyrábíte?
Začalo to již zmíněnou bižuterií – konkrétně náušnicemi, přidala jsem přívěsky, klíčenky sponky do vlasů a začala přemýšlet o větších předmětech a taky, aby byly k užitku. Tím pádem vznikly podtácky, misky, větší tácky, mýdlenky.
Od misek a táců jsem už upustila – přece jen je pryskyřice ve větších formátech křehká a kytičky jsou přírodniny, které se chovají nevyzpytatelně – mění barvu, blednou, ale třeba jen některé a nerovnoměrně, což není úplně fajn. V levné bižuterii to tak nebolí, ale větší a dražší výrobky opravdu nejsou na jednu sezonu.
Jak a kdy vznikl nápad vyrábět dekorace ze sušených květin?
Prostě to nějak přišlo, a to jsem ani ještě netušila, zda někdo u nás, či ve světě, něco takového vytváří. Vím, že jsem četla o tvůrkyních, které pracují s pryskyřicí a motýlími křídly – nevím jestli tenkrát se ten nápad zrodil – je to možné, že se mi to v hlavě nějak propojilo s kytičkama.
Jaké všechny materiály používáte pro výrobu?
Pracuji s již zmíněnou pryskyřicí. Druhů a značek jsem vyzkoušela několik, než jsem našla tu, která mi vyhovuje. Vedle lisovaných, či usušených kytiček, používám nejrůznější přírodniny, jako jsou mušličky, písek, houby, šišky, větvičky. Z žádného výletu nikdy nepřijdu s prázdnou, všude s sebou tahám krabičku na poklady, co najdu cestou.
Veškeré kovové části bižuterie jsou z chirurgické oceli – to je materiál, který je pevný, nečerná, a téměř nevykazuje alergické reakce. Tyto komponenty, samozřejmě, nevyrábím, ale nakupuji u našich prodejců.
Můžete nám přiblížit výrobní proces?
Je celkem zdlouhavý a začíná v přírodě – v lese, na loukách, či zahrádce – a to sběrem kytiček a přírodnin. Tyto se musí vylisovat, či vysušit, než je zaliji do pryskyřice. Používám silikonové formy a formičky.
Pryskyřice je vždy v několika vrstvách a na případné probarvení používám pigmenty určené do tohoto materiálu. Po vytvrdnutí všech vrstev po cca dvou, až třech dnech výrobek vyjmu, zabrousím, doleštím a opatřím ocelovými komponenty.
Co všechno potřebujete k výrobě?
Hlavně trpělivost a dostatek času – nic se nesmí uspěchat. Ale Vy myslíte asi materiál: důkladně vysušené kvítky a přírodniny, kvalitní čirou pryskyřici, silikonové formy a ocelové komponenty.
Kde berete inspiraci?
Všude kolem sebe, v přírodě, ve fotografiích, v lidech. Nejvíce nápadů se mi rodí v hlavě v noci, ve spánku.
Jak dlouho trvá výroba jedné dekorace?
Je to případ od případu. Bižuterie většinou 2 – 4 dny, větší věci déle. Ale vlastně se to takto ani nedá říct, jak už jsem uvedla, vše začíná v přírodě sběrem materiálu a končí prodejem na jarmarcích, či odevzdání zabalené zásilky přepravci.
Jaká je životnost Vašich výrobků?
To asi ani nemohu znát, tímto způsobem pracuji 7 let a ty první výrobky jsou stále funkční. Jen se stává, že po letech velká část květin a listů ztrácí svoji původní barvu – s tím nic nenadělám, vždyť je to příroda!
Jakým způsobem pryskyřici zpracováváte?
Pryskyřice je dnes již syntetický materiál a jedná se o dvě složky, které se spolu smíchají v určitém, výrobcem daném poměru. Zpracovatelnost je od několika minut, až po hodiny v závislosti na druhu a určení k jakému výrobku je určena.
Používáte při tvorbě nějaké speciální techniky?
Nemyslím si, nejde o žádné složitosti. Je pouze třeba od samého začátku pracovat trpělivě, a opravdu nic neošidit. Stačí, když kvítek, který použijete, není dostatečně suchý – to potom všechno můžete vyhodit, protože Vám po chvíli ve vytvrzené pryskyřici zešedne, jakoby zplesniví.
Stalo se Vám během Vaší tvorby něco zajímavého/výjimečného?
Výjimečné určitě ne, ale v každém případě je zajímavý, a hlavně napínavý moment, kdy vyndávám odlitek z formy – konečně se vyloupne to, co se dalo jen tušit. Kvítky do forem totiž vkládám tak, že vidím pouze rubovou část a nikdy dopředu nevím, jak ve skutečnosti bude ten kousek vypadat.
Absolvovala jste nějaké kurzy, nebo jste samouk?
Jsem 100% samouk s podporou YouTube.
Je to Vaše práce nebo koníček? Kde vytváříte své výrobky?
Už více než 3 roky je to moje živnost, ale nejprve to byl samozřejmě jen koníček, později doplňková práce na IČ při zaměstnání.
Máte nějakou dílnu?
Žiji s manželem v rodinném domku, kde mám k dispozici pracovnu tak akorát. Bez toho si tento druh práce ani nedovedu představit.
Kde lze Vaše výrobky zakoupit?
Výrobky nabízím a prodávám přes internet, a to v internetovém obchodě fler.cz/shop/MiSme. Dále mám na Facebooku svou prodejní skupinku, kde své výrobky představuji a prodávám – MiSme bižuterie.
Do třetice se účastním několika jarmarků v okolí – tady je právě ten přímý styk se zákazníkem a zpětná vazba.
Máte do budoucna nějaké plány, například rozšířit svoji tvorbu?
Před loňskými Vánocemi jsem se zúčastnila kurzu malování na hedvábí, a to mě taky hodně „chytlo”. Malovala jsem obrazy, a to je něco hodně podobného. Ale nepředpokládám větší zájem. Hedvábí je drahé a dnešní doba rozhodně vyšším cenám výrobků nenahrává.
Chtěli byste našim čtenářům říci ještě něco, co jsme nezmínili?
Snad jen, ať se mé výrobky líbí, potěší oko i duši, a pokud si některý zakoupí, ať hezky doplní osobnost a zdobí.