Domů Dům Nádherné orchideje: Tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu

Nádherné orchideje: Tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu

Orchideje jsou nádherné květiny, které si získávají stále větší popularitu mezi milovníky rostlin. Proto jsme pro vás připravili tento článek s užitečnými radami, jak se o orchideje starat a dosáhnout jejich úspěšného růstu. Zaměřujeme se na to, jak orchideje správně zalévat, jaké podmínky potřebují a jak je pěstovat na parapetu.

Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.

nádherné orchideje: tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu
Zdroj: pinterest.com

Tipy na pěstování orchidejí

1. Správné zalévání orchidejí

Orchideje pocházejí z tropických oblastí, kde jsou zvyklé na vysokou vlhkost. Proto je důležité jim poskytnout dostatečné zalévání, ale zároveň dbát na to, aby kořeny nezůstaly dlouhodobě ve vodě. Doporučuje se teplá, měkká voda, kterou můžete získat například z odstáté dešťové vody.

2. Světlo a teplota pro růst orchidejí

Orchideje potřebují dostatek světla, aby kvetly, ale neměly by být vystaveny přímému slunečnímu záření, které může způsobit spáleniny na listech. Ideální jsou světlá místa s rozptýleným světlem. Teplota v místnosti, kde rostou orchideje, by měla být mezi 18 až 25 °C.

nádherné orchideje: tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu
Zdroj: pinterest.com

3. Výběr správného substrátu

Substrát pro orchideje by měl být volný, vzdušný a zajišťovat dobrou drenáž. Vhodným substrátem je speciální směs pro orchideje, který obsahuje kůru, rašelinu, perlit a někdy i uhlí.

4. Pěstování orchidejí na parapetu

Při pěstování orchidejí na parapetu je důležité zohlednit směr, kterým okno směřuje. Východ a západ jsou nejvhodnější, protože rostliny zde dostanou dostatek světla, ale nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření.

nádherné orchideje: tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu
Zdroj: pinterest.com

5. Hnojení a péče o orchideje

Orchideje potřebují pravidelné hnojení speciálním hnojivem pro orchideje. Hnojivo by mělo obsahovat všechny potřebné živiny a být aplikováno podle doporučení výrobce. Nezapomeňte na pravidelné kontroly stavu rostliny a její potřeby.

6. Řez a údržba orchidejí

Pro udržení zdraví a krásy orchidejí je důležitý pravidelný řez. Po odkvětu je vhodné odstranit vykvetlé květy až k základně, aby se rostlina mohla zregenerovat a připravit na další kvetení. Je také důležité pravidelně odstraňovat poškozené či odumřelé listy a kořeny.

nádherné orchideje: tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu
Zdroj: pinterest.com

7. Rozmnožování orchidejí

Rozmnožování orchidejí můžete provést pomocí keiki (mladých rostlinek), které rostou na mateřské rostlině. Jakmile dosáhne keiki dostatečné velikosti a vyvinou se jí vlastní kořeny, lze ji opatrně oddělit od mateřské rostliny a zasadit do samostatného substrátu.

8. Prevence a řešení problémů

Při péči o orchideje je důležité dbát na prevenci problémů, jako jsou choroby či škůdci. Udržujte čistotu okolí rostliny a pravidelně kontrolujte její stav. Při výskytu škůdců či chorob zasáhněte co nejdříve a použijte vhodné prostředky k jejich potlačení.

nádherné orchideje: tajné tipy pro úspěšnou péči o tuto krásnou rostlinu
Zdroj: pinterest.com

Závěr

Péče o orchideje sice vyžaduje trochu trpělivosti a pozornosti, ale pokud budete dodržovat základní zásady a pravidelně se o ně starat, budou vám tyto nádherné rostliny vděčit krásnými květy a dlouhodobým růstem. Nebojte se pustit do pěstování orchidejí a vytvořit si vlastní koutek tropické krásy přímo ve svém domově.

Čtěte: Inspirace na krásné tulipánové dekorace: Stačí naskládat do vázy!