Velmi si vážíme našich čtenářů i Vás, kteří se s námi dělíte o své kreativní výtvory. Motivovali jste nás k tomu, abychom s některými z Vás udělali krátký rozhovor, a také abychom rozšířili povědomí o umění. Vezmeme Vás s námi na místa plná originality.
Představujeme Vám Šárku, éterickou a elegantní bytost, stejně jako její tvorba. Pod značkou SarkaS porcelán se věnuje výrobě autentických porcelánových výrobků a šperků, které podtrhují ženskost a jemnost. Pojďme se společně podívat blíže na její talent.
Další skvělé inspirace na recepty a tvoření do Vaší domácnosti naleznete na naší facebookové stránce Prima Inspirace.
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Jmenuji se Šárka Schmelzerová a už 20 let jsem zamilovaná do porcelánu. Tvořím autorský design porcelánu s uměleckým přesahem v mojí malé keramické dílně ve Štědré u Žlutic, což je taková malá vesnička u Karlových Varů. Narodila jsem se v Karlových Varech, kde má ruční výroba porcelánu bohatou tradici.
Můžete nám představit svou tvorbu?
Tvořím pod značkou SarkaS porcelán jedinečné porcelánové výrobky a porcelánové šperky s esencí jemné ženskosti. Vše vyrábím sama vlastníma rukama a velký důraz kladu na precizní řemeslné zpracování. Moje poslání je přispět krásou, jemností a harmonií do vašich domovů.
Co všechno děláte?
Najdete u mě originální užitkový porcelán, originální hrnky, jedinečné konvičky, misky, které se stanou vašimi oblíbenými společníky při stolování. Dále tvořím nadčasové dekorativní produkty např. vázy, dózy, svícny, které vnesou radost a jemnou eleganci do vašeho domova.
Také mě baví vyrábět jemné porcelánové šperky, které nestárnou, ba naopak, neustále k sobě poutají pozornost a nesou poselství vzácnosti a křehkosti každého okamžiku. Ženy se v nich cítí půvabně a elegantně.
Posledních pár let také tvořím porcelánové obrazy, ručně malované kobaltem pod glazuru na velkých porcelánových deskách.
Kdy jste začala vyrábět keramiku a jak jste se k tomu dostala?
Nejprve jsem šla studovat na střední průmyslovou školu Keramickou v Karlových Varech, obor dekorování keramiky. Škola byla zaměřená hlavně na tradiční ruční výrobu porcelánu, modelování a dekorování všemi možnými technikami. Nahlédla jsem do tajů ručního vytváření porcelánu a ten mě naprosto okouzlil svou čistotou a křehkostí.
Pak jsem toužila umět nejen porcelán krásně dekorovat, ale vytvořit si vlastní výrobek od první skici, formu až po konečný produkt, proto jsem pokračovala ve studiu designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem v ateliéru Design keramiky pod vedením pana prof. Jarkovského.
Po ukončení vysoké školy v roce 2008 mi začal porcelán velmi chybět. Najednou jsem neměla kde své výrobky vyrábět a vypalovat. Tak jsem se rozhodla, že si zařídím vlastní porcelánovou dílnu. Z počátku jsem neměla pec a jezdila jsem vypalovat své výrobky do porcelánky. Později jsem si koupila vlastní pec a od té doby vyrábím porcelán ve své dílně s láskou a obrovským zaujetím celou mou bytostí a věřím, že to vyzařuje i z mých výrobků.
Je to Vaše práce nebo koníček?
Je to moje práce. Už od roku 2011 podnikám v tomto oboru naplno a živím se vlastní tvorbou. Stále se učím něco nového. Je to asi ta nejlepší a nejtvrdší cesta osobního rozvoje.
Odkud čerpáte inspiraci?
Inspiruji se přírodou a vším okolo mě. Věřím v to, že nás prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňuje a inspiruje, a proto je důležité, mít ho krásné a jedinečné. Také věřím, že v jemnosti je síla, a že v jemných křivkách si život najde cestu snadněji, než v bludišti ostrých hran. Proto ani v mé tvorbě nenajdete ostré hrany.
Jak dlouho Vám trvá vyrobit jeden kousek keramiky a co všechno k tomu potřebujete?
Nevím přesně, jak dlouho mi trvá vyrobit jeden jediný kousek porcelánu, protože technologický postup ruční tvorby porcelánu se skládá z mnoha kroků a vytvářím najednou více výrobků, tak dlouho, až naplním pec.
Proces naplnění pece mi trvá přibližně 2-3 měsíce. Porcelán vyrábím tradiční technikou lití do speciálních sádrových forem. Dále velmi opatrně výrobek vyjmu z formy. Potom výrobky schnou 2-3 dny a přichází na řadu retušování. Pak všechny výrobky naložím do pece na první výpal tzv. přežah na 950°C.
Po přežahu přichází na řadu glazování. Nakonec dám výrobky na tzv. “ostrý výpal glazury” na teplotu 1400 °C. Vypálené výrobky ještě dekoruji profesionálními keramickými barvami nebo drahými kovy a jdou po třetí do pece na teplotu 780-800 °C. Porcelán je pro mě exkluzivní materiál. Práce s ním má svá úskalí, ale právě proto, není nikdy nudná.
Vytváříte také na zakázku, podle přání zákazníka?
Většinou vyrábím na zakázku pouze to, co později zařadím do stálé nabídky. Vzhledem k velké časové i finanční náročnosti ruční výroby porcelánu, se nevyplatí vyrábět na zakázku pouze jeden originální neopakovatelný kus. Vždy totiž musí vzniknout model a forma.
Ale když je zákazník ochoten zaplatit model a formu, tak proč ne. Na zakázku častěji vyrábím spíše věci, které už mám ve stálé nabídce a zákazník si může vybrat pouze jiný dekor, nebo drobnou úpravu.
Máte do budoucna nějaké plány, například rozšířit svoji tvorbu?
Do budoucna nemám žádné velké plány. Ráda bych pokračovala v tom, co dělám. Mým velkým přáním, je přesunout svoji dílnu do vlastního domu, někde na samotě u lesa, abych měla lepší zázemí a více klidu jak na tvorbu, tak na pořádání kurzů.
V poslední době se totiž věnuji i lektorské činnosti a nabízím individuální kurzy, kde se zájemci mohou naučit vyrábět porcelán.
Kde lze Vaše výrobky zakoupit?
Moje výrobky můžete koupit na mém eshopu www.sarkasporcelan.cz, nebo na Slovenském internetové obchodě ručně vyráběných a designových výrobků Sashe.sk https://www.sashe.sk/sarkasdesign.
Také na největším Českém handmade portále Fler.cz https://www.fler.cz/sarkas. Dále mě můžete najít na sociálních sítích FB a Instagramu pod značkou Sarkas_porcelan.
Chtěli byste našim čtenářům říci ještě něco, co jsme nezmínili?
Chtěla bych inspirovat ostatní k tomu, aby šli za hlasem svého srdce a zkusili se živit vlastní tvorbou. Je důležité dělat, to co nás baví a naplňuje. Mějte radost z toho, co tvoříte, využijte talenty, které v sobě máte, a buďte pro druhé inspirací.