Jelikož si velmi ceníme toho, že se s námi hodně z Vás dělí o výsledky své tvorby, touto cestou chceme Vaši tvorbu podpořit a Vaši kreativitu ocenit i jiným způsobem, než jen zveřejněním na Facebooku. Proto jsme již někoho z Vás požádali o krátký rozhovor.
V dnešním rozhovoru Vám rádi představíme kreativní paní Karlu, která se našla ve vyšívání folklórních motivů na oblečení. Co ji inspirovalo? Čtěte!
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představila.
Jsem rádiová moderátorka, zpěvačka, mamka tří holek, manželka a v poslední době taky majitelka vyšívací dílny inspirované folklorem, díky čemuž jsem letos vyhrála prestižní soutěž Živnostník roku moravskoslezského kraje 2022.
Představíte nám Vaši tvorbu? Co všechno děláte a co Vás k tomu vedlo?
Kromě zpěvu a moderování jsem se loni začala zabývat vyšíváním. Inspiroval mě k tomu paradoxně náš rodinný přítel, farář, který díky vyšívacímu stroji vyšíval křestní roušky. Tento stroj zrovna prodával a tak mě s ním naučil zacházet a zároveň mi ho požehnal, aby se mi s nim dařilo. Povedlo se. Po roce vyšívání na prvním vyšívacím stroji jsem si pořídila další stroj a díky němu jsem zvládla vánoční objednávky tak, jak jsem chtěla.
Je to jen Váš koníček nebo i práce?
Vyšívání je pro mě sice momentálně hlavním směrem podnikání, avšak také koníčkem. Čili se živím tím, co mě baví. Mám štěstí.
Asi jak dlouho Vám trvá vytvořit jednu výšivku?
Některé motivy vyšité na stroji ještě ručně vyšívám, aby výšivka působila co nejvíc plasticky. Nejprve se musí výšivka naprogramovat ve speciálním programu. Poté se ve zvoleném formátu nahraje do stroje a stroj ji vyšije. Celou práci kolem vyšívání ale stroj “neodmaká” sám. Například tričko se musí před vyšíváním vyprat, nažehlit, upevnit do vyšívacího rámu a přidat fixační podklad. U stroje také musím ručně měnit nitě, vyměňovat jehly a celkově celou práci hlídat. Po vyšití se pak tričko znovu žehlí, odstříhávají se nitě, podklad… Nemluvě o dalších věcech, jako je marketing, doprava, balící technika a další věci včetně fakturace a komunikace s klienty, kterou komplet řeším sama. Nemám žádné zaměstnance.
Čím se inspirujete při tvoření?
Protože jsem velký milovník a nadšenec folkloru, začala jsem s vyšíváním právě lidových motivů. Inspiruji se ale celým světem a nejen Moravou. Motivy sbírám ze Slovenska, Polska, Mexika, Itálie nebo třeba Španělska. Co mne zaujme, to si vyšiji. Postupem času jsem se však přizpůsobila i poptávce zákazníků a dnes už vyšívám, dá se říct, skoro vše – na přání. Rada bych ale, kdyby prioritou zůstaly právě folklorní motivy.
Nedávno jsem se dokonce u vytvoření výšivky inspirovala příběhem Malého prince, zimy a slovenským folklorem. Výsledek naprosto zbožňuji.
Plánujete v budoucnu rozšířit svoji tvorbu?
Do budoucna plánuji zakoupení profesionálního průmyslového stroje, který sám mění nitě. Ten už ale stojí jako auto. Takže šetřím a plánuji také do budoucna brigádníky nebo zaměstnance. Mým cílem je také odesílat do zahraničí a to pravidelně – to už se mi částečně plní. Posílám do Polska i na Slovensko.
Kde lze Vaše výrobky zakoupit?
Nemám klasický e-shop, ale mám webové stránky i prodejní stránku na FB –🧵Folky od moravské holky🧵, včetně účtu na IG. Tady všude si mohou zákazníci prohlédnout výšivky, motivy i všechno, co jsem dosud vyrobila a z teto nabídky si cokoliv vybrat. Vyšívám na zakázku dle přání klienta.
Chtěli byste našim čtenářům říci ještě něco, co jsme nezmínili?
Jsem moc ráda, že jsem se mohla díky vítězství Živnostníka roku dostat i do širšího povědomí lidí a že mohu svou tvorbou znovu křísit tradice a lidové umění. Zájem o Folklor už v našich krajinách upadá a to mě mrzí. Tradice jsou něco, co bychom měli dál předávat našim lidem. O to se snažím. Taky bych svým úspěchem chtěla inspirovat začínající podnikatele a maminky, kteří se bojí podnikat. I s třemi dětmi to jde. A když se živíte tím co milujete, nikdy nebudete naštvaní na pondělí.