Jelikož si velmi ceníme toho, že se s námi hodně z Vás dělí v skupině Dekorace Vánoční+celoroční s výsledky své tvorby, touto cestou chceme Vaši tvorbu podpořit a Vaši kreativitu ocenit i jiným způsobem, než jen zveřejněním na Facebooku. Proto jsme již někoho z Vás požádali o krátký rozhovor.
V dnešním rozhovoru bychom Vám rádi představili paní Zuzanu, která díky modelování z hlíny vytváří krásné hliněné dekorace. Jak takové modelování probíhá? Čtěte!
Na začátek Vás poprosím, abyste se nám představili.
Dobrý den. Jmenuji se Zuzana Žídková, je mi 42 let. Vystudovala jsem Střední pedagogickou školu, ale pracuji jako OSVČ. Bydlím v Opavě v rodinném domku s manželem a dcerami Nelinkou, Anežkou Emou a už každým dnem přivítáme na svět třetí dcerku Elišku.
Představíte nám svou tvorbu z hlíny? Co všechno děláte?
Z keramické hlíny modeluji, odlévám do forem, a postupně se učím točit na hrnčířském kruhu. Mívávám různé období, kdy tvořím podle toho, na co mám zrovna chuť. Období kdy modeluji domečky, později vystřídají andělé, pak je období tréninku točení na kruhu, a vracím se opět k domečkům. A občas zkouším i něco nového, případně tématického k ročnímu období.
Domečky zkouším různé, nejvíce na svíčku či světýlka, obzvlášť v podzimním čase se vyjímají na okenním parapetu, kdy světlo z domečků ozvláštní podzimní večerní šero. Také květináče ve tvaru domečků jsou velmi oblíbené. Ať do interiéru nebo do exteriéru.
Kdy jste začala s tvořením a co Vás k tomu vedlo?
Tvoření jsem milovala už od dětství, ať to bylo šití, háčkování, perličky, různé náramky, zkrátka to, co holky baví… Ale ke keramice jsem se dostala až někdy kolem roku 2015 v podobě návštěv keramického kroužku. A tehdy to začalo, zjistila jsem, že mi dvě hodinky týdně v kroužku rozhodně nestačí, a koupila jsem si balík hlíny i domů. Zprvu jsem své výrobky vozila vypalovat do navštěvovaného kroužku, později mi kamarádka darovala starou, ale funkční vypalovací pec.
Asi jak dlouho Vám trvá vytvořit takový hliněný domeček?
Jeden domek modeluji asi 2 hodiny, ale není to jen o modelování, práce s hlínou nespočívá jen v modelování kýženého výrobku, výrobek musí pak několik dní schnout, nejprve pomalu, takže kontroluji zda schne rovnoměrně, pak je třeba zaretušovat nedokonalosti, a domeček může jít do pece na tzv. prežah. Po přežahu domeček dekoruji pomocí engob či glazur. Po dekorování putuje domeček opět do pece, ale už na tzv. ostrý výpal. Takže domeček mi projde rukama hned několikrát, ne jen při samotné výrobě.
Jakým způsobem vypalujete tyto hliněné výrobky?
Ve své keramické dílně mám vypalovací pec na keramiku.
Tvoříte sama nebo Vám s tím někdo pomáhá?
V dílně pracuji sama, občas mi přijdou “pomoci” mé dvě pomocnice.
Co se Vám líbí na práci s hlínou?
Na hlíně mám ráda, že je tvárná, každý výrobek je originál, dá se z ní vytvořit prakticky cokoli a je tady už od nepaměti. Taky výsledky jsou vždy jiné, každý výpal dopadne jinak dle toho, jak výrobky stojí v peci, zda je méně či více glazury, zda je glazura hustá nebo řídká… I za ty roky jsem při každém výpalu netrpělivá jak vše dopadne, a mnohdy ještě v županu brzy ráno běžím celá zvědavá k peci nakouknout, zda se výpal povedl.
Kde lze vaše výrobky zakoupit?
Výrobky prodávám především u sebe v dílně v Opavě, taky na svých fb stránkách Keramická dílna Elis, a občas vyjedu i na trhy, kde se cítím moc dobře.
Chtěli byste našim čtenářům říci ještě něco, co jsme nezmínili?
Do budoucna mám v plánu otevřít keramické kroužky pro veřejnost, kde si může každý přijít vyzkoušet práci s hlínou a při tom si vyrobit vlastnoručně krásnou dekoraci dle vlastní fantazie.
Podívejte se na další krásné výtvory: