Domů DEKORACE Ty nejkrásnější, české, vánoční tradice a zvyky: Naleznete zde právě tu vaší...

Ty nejkrásnější, české, vánoční tradice a zvyky: Naleznete zde právě tu vaší nejoblíbenější?

Období Vánoc je tu, a právě proto jsme si pro vás dnes připravili ty nejkrásnější, české, vánoční tradice, zvyky a také pověry. Každý má rád ty svoje zvyky, ať už se jedná o celodenní postění, zdobení stromku či zpívání koled a pojídání vánočního cukroví. Pokud i vy máte nějakou svou tradici, kterou jste zde ale nenašli, určitě nám ji sdělte do komentářů. Nyní se už ale společně podívejme na námi připravený seznam zvyků, tradic a pověr.


Vánoční zvyky

1) Lití olova – Tato staročeská tradice je sice náročnější na přípravu, ale zato je významově bohatší. Nad kamny či plamenem si necháme roztavit kousek olova, který poté ihned vlijeme do nádoby s vodou. Podle tvaru, do kterého se olovo ve vodě změnilo, pak kolem přítomní lidé usuzují, co dotyčného člověka čeká v příštích letech. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen.

Zdroj: Pinterest.com

2) Házení střevíce – Na Štědrý den se svobodné dívky mohou svého osudu zeptat, zdali je v příštím roce čeká svatba či nikoliv. Jednoduše hodí střevícem přes hlavu, pokud dopadne patou ke dveřím, dívce to zatím není v příštím roce přáno a zůstane doma. Pokud ale střevíc zamíří špičkou ze dveří ven, dívku v příštím roce čeká nápadník.

3) Skořápkové lodičky – Tento zvyk je velice oblíben především mezi dětmi. Pouštění skořápkových lodiček nemusím moc představovat, jelikož každý z nás se s touto tradicí někdy setkal, tak jen ve zkratce. Jednoduše se rozlouskne vlašský ořech, který se vyprázdní a ponechá se jen holá skořápka. K té se připevní malá svíčka, která se zapálená umístí do nádoby s vodou. Její „plavba“ předznamenává životní dráhu dotyčné osoby, které lodička patří. Když vydrží dlouho, čeká majitele život dlouhý a šťastný.

Zdroj: Pinterest.com

4) Rozkrojené jablíčko – Po Štědrovečerní večeři si každý člen domácnosti rozkrojí jablko, napříč, tedy kolmo na stopku. Pokud ve svém jablíčku najde pěticípou hvězdu, může být spokojen a v příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jadřinec červený, lze tím poukázat na nemoc. Nejhorší však je, pokud jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku. Osudu však můžeme pomoci výběrem zdravého a krásného jablíčka.

Zdroj: Pinterest.com

Vánoční tradice

5) Zlaté prasátko – Tento zvyk si myslím nemusím moc představovat, jelikož se nám všem vybaví úžasná, vánoční reklama, kterou snad každý zná. Tak jen ve zkratce. Jedná se o tradici, která tvrdí, že pokud vydržíme po celý Štědrý den se postit, tak se nám večer zjeví zlaté prasátko. To vám údajně zaručí hojnost a dobrou úrodu po celý, příští rok.

6) Rozkvetlá Barborka – Svobodná dívka si na sv. Barboru utrhne větvičku třešně či zlatého deště. Pokud ji do Štědrého dne rozkvete, do roka se vdá.

7) Černý ořech černou budoucnost značí – Podobně jako z jablíček můžeme věštit také z vlašských ořechů. Každý člen rodiny si vezme jeden ořech a rozlouskne ho. Černý vnitřek předznamenává neštěstí a smutek, zdravý oříšek naopak štěstí a radost.

8) Šupinky kapra – V žádném případě nevyhazujte zbylé šupiny vašeho štědrovečerního kapra. Šupiny vám totiž zajistí dostatek financí pro celý příští rok. Při štědrovečerní večeři se dávají šupinky pod talíř, aby tak přinesly po celý rok dostatek peněz.

Zdroj: Pinterest.com

9) Jmelí – Darujte svým přátelům a rodině jmelí, které ochraňuje před nemocemi a přináší do domu spokojenost a štěstí. Pověra také praví, že pokud má žena u sebe právě jmelí, snadněji otěhotní. Jmelí se obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl.

Zdroj: Pinterest.com

Pověry

1) Večer před Štědrým dnem si k posteli položte ořech. Po probuzení ho rozlouskněte a snězte. Po celý rok by vám měli dát pokoj blechy, štěnice, komáři a klíšťata.

2) Řetězem ovázaná noha stolu ochraňuje rodinu před zlými duchy.

3) Pokud o štědrovečerní večeři sníš kousek okoralého chleba, bude se vás držet štěstí.

4) Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, toho se drží peníze.

5) Hospodyně by neměla vstávat od stolu, jinak jí nebudou slepice sedět na vejcích.

6) Rozlité víno znamená do roka křtiny.

zdroj: Pinterest.com

 

Pokud se Vám článek na nejkrásnější české vánoční zvyky a tradice líbí, nezapomeňte ho sdílet i svým přátelům, kteří si ho určitě také rádi přečtou. Můžete také navštívit článek, kde naleznete úžasné inspirace na zkrášlení vašich vchodových dveří.