Domů TIPY A TRIKY Překvapivé výhody, které Vám přinese studená sprcha!

Překvapivé výhody, které Vám přinese studená sprcha!

Sdílejte

Pravděpodobně vidíte sprchování studenou voudou jako hroznou věc, přes kterou se nikdy nepřenesete. Možná je to důsledkem okolností, které se dostaly mimo vaši kontrolu. Jako například, když se sprchujete na koleji a někdo spotřeboval všechnu teplou vodu nebo někdo spláchl toaletu dříve, než jste byli ve sprše hotovi. Tímto jste se rozzuřili a byli jste nuceni tuto věc vydržet. Místo toho jste však dotyčným lidem měli děkovat. Představujeme vám 5 překvapivých výhod, které přináší sprchování studenou vodou.

  1. Spaluje to tuk

Existují 2 druhy tuku v těle: bílý a hnědý tuk. Bílý tuk je ten špatný. Je to tělesný tuk, který všichni známe a většina z nás s ním bojuje. Když konzumujeme více kalorií, než naše tělo potřebuje k fungování a nespalujeme tyto kalorie žádnou energií, ukládají se ve formě bílého tuku, který má tendenci hromadit se u pasu, dolní části zad a stehen. Hnědý tuk slouží k výrobě tepla.
A teď ta dobrá zpráva: Když je hnědý tuk aktivován v důsledku extrémního chladu, začne spalovat energii, aby nás udržel v teple, což je velice užitečné, pokud se snažíte zhubnout.

  1. Podporuje zotavení po cvičení

Sportovci si často dávají studené koupele. Po intenzivním tréninku nebo cvičení studená sprcha snižuje bolestivost. Nemusíte se zrovna nutně ponořit do vany plné ledu, ale alespoň rychlá sprcha vlažnou vodou vám pomůže s rychlejším zotavením. Druhý den tak pro vás vyjít schody nebude problém.

  1. Zvyšuje náladu a bdělost

Kdo se cítí tzv. „grogy“, když udělá první krok z postele? To je něco, s čím bojuje téměř každý z nás. Pokud byste však chtěli startovat nový den s plnou energií a dobrou náladou, jako první věc si ráno dejte studenou sprchu. Stékající studená voda po vašem těle prohlubuje dýchání jako reakce na šok z chladu (tělo se vás snaží udržet v teple tak, že zvýší celkový příjem kyslíku). Vaše tepová frekvence se také zvýší, což má za následek rychlý tok krve, který vám načerpá energii na celý den.

  1. Posiluje imunitu a krevní oběh

Již jsme zmiňovali, že studená sprcha zrychlí metabolismus, což pomůže odbourávat tuky. To aktivuje imunitní systém, který uvolňuje bílé krvinky, které vám zajistí méně časté onemocnění. Studená sprcha také celkově zvýší krevní oběh, což vám mlže pomoci předcházet hypertenzy a kornatění tepen.

  1. Lepší pokožka a vlasy

Pokud byste chtěli snížit výskyt akné, mohla by vám tu pomoci právě studená sprcha. Horká voda vysušuje kůži, zatímco studená voda stahuje póry, což brání ucpání. Také může zařídít to, že vaše vlasy budou atraktivnější a lesklejší. Studená voda uzavře vaši pokožku, což zabrání tomu, aby se vám nečistota hromadila v pokožce hlavy.