Domů TIPY A TRIKY Tipy pro studenty: Jak být více produktivní

Tipy pro studenty: Jak být více produktivní

Sdílejte

Studentské dny a život studenta obecně je pravděpodobně nejvíce zábavnou a vzrušující kapitolou vašeho života, která ale má tendenci být také velmi stresující.

Můžete mít problémy se zvládnutím konkrétních záležitostí či s věnováním pozornosti přednáškám a výuce. Často jste pod neustálým tlakem, neboť po několikahodinové výuce vaše práce nekončí, pokračuje příprava na další dny a nejste schopni se soustředit.  To jsou některé z problémů, které studenti zažívají.

V našem článku pro vás máme připraveno několik efektivních tipů v oblasti učení a získávání nových informací, které vám pomohou s vaším studiem. Také dojde na motivaci, neboli jak zůstat motivovaný, a jak si řídit svůj čas abyste nebyli v neustálém spěchu.

Tipy pro efektivnější učení

Když přijde na učení, znamená to obvykle potíže, protože čelíme něčemu neznámému, co nesouvisí s našimi dosavadními znalostmi. Vzhledem k tomu, že většinou takové učení zabere několik hodin na několika stránkách s tématem, které nás ani nezajímá, stává se z toho ztráta času. A vaše pozornost je tu a tam.

První věc, kterou potřebujete, je touha se učit a pochopit, že to nelze brát za nepříjemnou povinnost, ale jako cestu k sebezdokonalování. Učící technika známá „holistické učení“ vám může velice pomoci. Je to opak učení se zpaměti. Namísto biflovaní stran faktů, rovnic, definic, se snažíte propojit vzpomínky dohromady. Jednoduše propojíte všechny vaše informace a vytvoříte tak mnohem širší obraz vědomostí.

Až tedy budete získávat nové vědomosti, neustále se snažte navázat spojení s tím, co již víte, a uvidíte, jak se vám tato metoda osvědčí. Je také vhodné používat metafory a organizovat složité myšlenky tak, aby byly jednodušší a snadněji přístupné.

Dalším způsobem, jak se efektivně učit, je rozdělení učení do menších úseků. V podstatě v každém úseku učení byste měli být schopni odpovědět na konkrétní otázku, se kterou přijdete hned po přečtení úseku. Jinými slovy, každá část testu je rozdělena do několika otázek, na které se odpovědi lze naučit předem a vědět, jak reagovat.

Tipy pro zvýšení motivace

Vědět, jak se učit, je jedna věc. Chtít se učit je ovšem jiná kapitola, tak se na ni půjdeme podívat. První věcí, která je velice podstatná, je být dobře odpočinutý. Snažit se získat nové informace, když jste vyčerpaní, nebude fungovat.

Než začnete, najděte si systém, který vám pomůže dosáhnout nejlepších výsledků. Například, můžete spolupracovat s pozitivním posílením a se závazkem tak, že si slíbíte dopřát si kousek dortu nebo pizzy po 3 hodinách aktivního učení.

Nakonec, pokud máte stále problém motivovat sami sebe, pak požádejte své přátele o pomoc nebo vytvořte studijní skupinu. Učení se svými vrstevníky je mnohem větší zábava a také to je velice přínosné. Můžete si vyměňovat své názory, myšlenky, způsoby jak vyřešit nějaký příklad atd.

Tipy pro lepší hospodaření s časem

Jak bylo uvedeno výše, je třeba být dobře odpočinutý, abyste byli produktivní, což znamená, že je potřeba mít zdravý cyklus spánku a právě zdravý spánkový cyklus je úzce spojen s hospodařením s časem. Pro začátek, nezůstávejte vzhůru až příliš dlouho, lampičku zhasněte už kolem 9-10 hodiny, abyste mohli snadno vstávat brzy ráno s plnou energií.

Pokud zjistíte, že ve večerních hodinách nejste unaveni, učiňte rychlý trénink k vyčerpání a snadnějšímu usnutí. Když při studiu narazíte do zdi, neztrácejte čas a odpočiňte si, zorganizujte si pokoj, prostě cokoli produktivního, co vám poté pomůže k lepšímu soustředění. Pokud je vše úhledně zorganizované, je více pravděpodobné, že vás méně věcí rozptýlí.

Tipy pro práci s vnějším a vnitřním tlakem

Další věc, která se může jevit jako překážka ve studiu, je stres. Pokud se trápíte s vnějšími problémy, sezení a nic nedělání, nic nevyřeší. Přemýšlejte o jejich řešení a pracujte na tom. Pokud jste ve stresu kvůli financím, pak vymyslete způsob, jak začít šetřit peníze nebo vydělat více peněz.

Účinnou věcí může být také meditace, která vám pomůže se uklidnit a zbavit se negativních myšlenek. Můžete se také zaměřit na pravidelné cvičení, které vám vyčistí hlavu, a navíc se budete cítit zdravější, jistější a rychleji usnete. Všechny tyto věci vám můžou pomoci výrazně zmírnit stres a zvýšit vaši pozornost a produktivitu.