Smáli se jí, když jsem řekla, že bydlí v opuštěném bunkru. Když však uviděli, jak si ho předělala, zůstali v němém úžasu

Sdílejte

Během 2. světové války se po celé Evropě stavěli stovky protibombových krytů a bunkrů. Ty sloužily hlavně obyvatelům, když hrozilo bombardování. Tyto kryty byly velmi vysoce efektivní, protože byly postaveny většinou ve svazích a při jejich výstavbě se nešetřilo ani betonem, ani ocelí. Díky ním se zachránili životy tisíce civilistů.

Přibližně v roce 1942 byl postaven i tento bunkr ve Velké Británii. Měl sloužit jako útočiště pro lidi v případě válečného konfliktu a jako ochrana při bombardování. Poté, co skončila 2. světová válka, bunkr začal ztrácet svůj význam a jeho stav se výrazně zhoršil.

Žena jménem Elizabeth Struttonová,  se rozhodla bunkru vdechnout nový život. Bunkr a přilehlý pozemek ji stál přibližně 176 tisíc eur.

Většině lidí může tato investice připadat jako nelogická, a to zejména v době hospodářské krize, Elizabeth své rozhodnutí nelituje a při pohledu na přestavěn bunkr rozumíme proč.

Interiér bunkru prošel neuvěřitelnou proměnou. Z provizorních místností určených na úkryt lidí vytvořila Elizabeth útulný byt. Na obrázku vidíte, jak to vypadalo dovnitř před rekonstrukcí.

Dispozice se nezměnily, přece bourat metrové zdi zpevněné ocelí je docela problém, ale ostatní části bunkru, jako například ventilační systém, rozvody a izolace byly kompletně vyměněny a zmodernizované.

Pro běžné světlo v bunkru, bylo navrženo originální řešení. Namísto technických trubek z původního bunkru osadili takové sluneční trouby, které přivádějí dovnitř denní světlo.

Pokračujte na další stránku =>

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.